További Külföld cikkek
A találkozót meghatározza, a Camp Davidben zajló béketárgyalások eredménye |
A találkozót meghatározza, hogy Camp Davidben amerikai védnökség alatt folynak az palesztin-izraeli béketárgyalások. Ha sikerül a találkozóig hátrlévő időben megkötni az oly sokat áhított békeszerződést, akkor Bill Clinton elnök Barak és Arafat társaságában érkezik a szigetre, hogy a nyolcak előtt is ,,eldicsekedhessenek" sikerükkel, illetve a G8-országoktól a békeszerződés támogatását kérjék. Másról nem is tárgyalnak majd, csak a közel-keleti békéről; az olyan tervezett fő kérdések, mint az IT-forradalom és a koreai félszigeten kialakult új politikai helyzet mellékessé válhatnak. Ha viszont nem lesz béke, és Clinton egyedül utazik, akkor a G8-ak szomorúak lesznek, és a japán-amerikai magas szintű találkozó is elmaradhat.
|
Miloseviccsel csínján kell bánni?
Az amerikaiak a földrajzilag közel lévő, már működő észak-koreai rakétapajzzsal példálóznak, és a G8-országok megértését és áldását szeretnék tudni a terven. A G8-ak élesen bírálták Milosevics július 6-i alkotmánymódosítását is, mely lehetővé teszi, hogy másodszor vagy esetleg harmadszor is Jugoszlávia szövetségi elnöke legyen. Egyedül Igor Ivanov orosz külügyminiszter csitította a kedélyeket: szerinte Miloseviccsel csínján kell bánni.
Egy történelmi pillanat
A találkozón egy történelmi pillanat biztosan lesz: már a G8-országok külügyminisztereinek egyeztető találkozóján megállapodtak abban, hogy legalább hat államfő találkozik majd az el nem kötelezett országok, az Afrikai Egységszervezet, a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége és a világ legszegényebb országait tömörítő G77 csoport soros elnöki tisztét betöltő országok - Dél-Afrika, Algéria, Thaiföld, illetve Nigéria - államfőivel.
A külügyminiszterek munkareggelin tárgyaltak az adósságterhek csökkentéséről, a fejlett és fejlődő országokat egymástól elválasztó technológiai, informatikai szakadék áthidalásáról, a globalizáció negatív vetületeiről, a konfliktusok megelőzéséről, valamint az AIDS elleni küzdelemről. Nkosana Clarice Dlamini Zuma, a Dél-afrikai Köztársaság külügyminisztere a tárgyalás után elmondta, hogy kellemes meglepetést okozott neki és társainak az, hogy az álláspontok hasonlítanak. Szerinte ,,stratégiai partnerség kialakulására van remény".