További Külföld cikkek
- Volodimir Zelenszkij hajlandó területekről lemondani, és befejezni a háborút, ha Ukrajnát felveszik a NATO-ba
- A szíriai lázadók betörtek Aleppóba, sokan meghaltak
- Senki nem táncolt még úgy a meleghimnuszra, mint Donald Trump
- Potyautassal a fedélzetén repült a New Yorkot Párizzsal összekötő járat
- Megszavazták az aktív eutanáziáról szóló törvénytervezetet Londonban
Ismét ígéretet tettek rá, hogy a világ legszegényebb országainak nyújtott adósságok egy részét elengedik |
Az adósságelengedésért kampányoló civil szervezetek szerint azonban a találkozó ezúttal is csak ígéretekről, nem pedig valós teherkönnyítésről szólt. A Nyolcak tavalyi, kölni találkozójukon megígérték, hogy a harmadik világ országainak kétszázhatvanmilliárd dolláros adósságából százat elejtenek; valójában a negyven adós alig felének van esélye, hogy teljesítése a nemzetközi pénzügyi szervezetek által szabott feltételeket, és a százmilliárd dollárnak eddig mindössze tíz százalékát engedték el. Az ENSZ főtitkára, Kofi Annan maga is csatlakozott a ,,túl sokat ígérő, keveset cselekvő" vezetőket bíráló szervezetekhez.
Kritikusok szerint a csúcs másik fontos ígérete, a ,,digitális szakadék" - a fejlett és a fejlődő országok ,,behálózottsága" közti óriási különbség - leküzdése ,,különös". A G8-vezetők ugyanis megegyeztek abban, hogy felállítanak egy "dot force" szervezetet, aminek az lenne a dolga, hogy állami és magánforrásokból támogassa a számítógépek és az internet elterjedését a szegényebb országokban. Civil szervezetek szerint azonban érthetetlen, hogy a Nyolcak ilyesmiről beszélnek, amikor a világ egyes részein nem a telefon és a számítógépek, hanem a vízellátás és az élelmiszer, hiánya okozza a legnagyobb problémát. A számítógépek nem ehetőek - mondta tömören Kewesi Owusu, a Jubilee 2000 nevű szervezet afrikai koordinátora. Japán ennek ellenére tizenötmilliárd dollárt ajánlott fel IT-szakértők kiképzésére a következő öt év folyamán.
Az AIDS és más betegségek elleni harc támogatására is ígéretet tettek Okinawán. Japán hárommilliárd dollárt kínált erre a célra a következő három évben, míg az Egyesült Államok évente egymilliárdot szán gyógyszertámogatásra a harmadik világban. Clinton elnök további háromszázmillió dollár értékű élelmiszert ígért az iskolai étkezések támogatására. Nagy-Britannia bejelentette, hogy megduplázza az általa erre a célra félretett összeget. A vezetők azt is megígérték, hogy támogatják az oktatás szinvonalának emelését, az írástudás elterjesztését a szegényebb országokban.
A Nyolcak sürgették továbbá a Világkereskedelmi Szervezetet (WTO), folytassa tavaly Seattle-ben félbeszakadt tárgyalásait. A köztük lévő komoly ellentétek miatt azonban nem tudtak megegyezni a részletekben.
Putyin beszámolt Phenjang azon ajánlatáról, miszerint a sztálinista állam beszüntetné rakétaprogramját, ha cserébe hozzájuthat más országok űrtechnológiájához |
Beszámolót hallgattak meg a vezetők Putyin orosz elnöktől eheti észak-koreai útjáról. Putyin megismételte Phenjang azon ajánlatát, miszerint a sztálinista állam beszüntetné rakétaprogramját, ha cserébe hozzájuthat más országok űrtechnológiájához. Mint arról korábban hírt adtunk, az ajánlatot Washingtonban mérsékelt lelkesedéssel fogadták. Putyin rámutatott, hogy bár a két Korea az elmúlt időszakban közeledett egymáshoz, a helyzet még mindig robbanásveszélyes. A orosz kormányfő beszédével egyébként olyan sikert aratott, hogy többek szerint ideje Moszkvát a Nyolcak teljes jogú tagjává tenni. Oroszország eddig csak a politikai megbeszéléseken vett részt, a gazdasági-pénzügyi témájú találkozókból kirekesztették.