További Külföld cikkek
- Kína egyáltalán nem ijedt meg Donald Trumptól
- Már több mint ezer észak-koreai katona halt meg az ukrán háborúban
- Török sajtóhírek szerint beadta a válókeresetet a bukott szír diktátor felesége
- Újabb részletek derültek ki a magdeburgi támadás feltételezett elkövetőjéről
- Donald Trumpnak a világ legnagyobb szigetére fáj a foga, de hatalmas kosarat kapott
Területfoglalás
Szudán délnyugati részén már egymillió feketét üldöztek el a kormányzat támogatását is élvező arab milíciák. Emberjogi szervezetek jelentései szerint ezreket gyilkoltak meg, és tömegével erőszakolják meg a nőket is. Az ország északi területein élő arab nomád pásztorok az évek óta tartó szárazság és az elsivatagosodás miatt próbálják elüldözni a déli, szavannásabb területek földművelő lakóit.
A kongresszusi határozati javaslat ellenére az Egyesült Államok kormánya egyelőre csak szankciókkal fenyegeti Szudánt, írja a BBC. Csütörtök esti, Kofi Annan ENSZ-főtitkárral közös sajtótájékoztatóján Colin Powell külügyminiszter meglepő nyugalommal minősítette szudáni belügynek a darfuri krízist. "A válságot a kartumi kormány robbantotta ki, ők is fogják befejezni. Amennyiben nem teszik meg, számolhatnak a következményekkel" - utalt a szankciók bevezetésének lehetőségére Powell.
Túlterhelt a hadsereg
Az amerikai kormány visszafogottsága részben érthető, a hadsereget már az iraki és az afganisztáni rendfenntartás is túlterheli. Nagy-Britannia ugyan hasonló problémákkal küzd, csütörtöki lapértesülések szerint Tony Blair mégis a hadsereg bevetését fontolgatja a menekülttáborok védelmében. Helyszíni jelentések szerint a táborok környékén arab milicisták vadásznak az élelmet és tüzifát gyűjtő menekültekre.
Powell kőszívűségével még republikánus párttársai sem értenek egyet. "Inkább mentenénk életeket, semmint utólag sajnálkoznánk, hogy tennünk kellett volna valamit" - nyilatkozta a BBC-nek Sam Brownback, Kansas republikánus szenátora.
A látszatra adnak
Az amerikai kormányzat egyelőre azonban csak a szudáni kormányt a milicisták megfékezésére szólító határozati javaslatot terjesztett az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé. Kofi Annan szerint jó esély van - a tagállamoknak túl sok kötelezettséget nem jelentő - javaslat megszavazására.
A szudáni kormány még a valódi fenyegetést nem jelentő ENSZ-javaslatot is fölöslegesnek tartja. "Egy BT-határozat csak bonyolítaná a helyzetet" - reagált a kormányszóvivő az amerikai javaslatra. A kormányzat különös kegyetlenséggel kiszabott büntetésekkel próbálja igazolni, hogy megakadályozná a vérengzést. A héten tíz milicistát ítéltek a sária iszlám jogelvei szerint kéz és láblevágásra, a Reuters hét arab fegyveres keresztrefeszítéséről is beszámolt.