Fény derült Hermann Göring titkára?
További Külföld cikkek
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
Egy volt amerikai katona azt állítja, Hermann Göring tőle kapta a méregkapszulát, amelynek segítségével megúszta a kivgézést. Herbert Lee Stivers a nürnbergi per idején őrszolgálatot teljesített, írta hétfőn a Los Angeles Times című napilap.
Egy fiatal lány vette rá
Történészek egész köteteket írtak tele, hogy megpróbálják tisztázni, hogyan menekülhetett meg az ítélet végrehajtásától a Harmadik Birodalom bukott vezetője, akit rendkívül szigorúan őriztek. Több szakértő úgy véli, még ha nem is tudja bizonyítani állításait az egykori katona, igaznak tűnik, amit mond.
A Dél-Kaliforniában élő hetvennyolc éves nyugalmazott fémmunkás a nürnbergi per idején a náci vádlottak őrizetéért volt felelős a tárgyalóteremben és a városban egyaránt. Az akkor 19 éves Stivers elmondta, egy "elbűvölő" fiatal német lány kérésére beleegyezett, hogy átad egy "gyógyszert" Göringnek.
Göring mást mondott
Két héttel azután, hogy megkapta a mérget és két órával azelőtt, hogy a kivégzésre vitték volna, 1946. október 15-én Göring végzett magával. Búcsúlevelében azt írta, hogy a ciánkapszula a per tizenegy hónapja alatt végig a birtokában volt.
Az amerikai hadsereg vizsgálata akkoriban hitelt adott ennek a verziónak és arra a következtetésre jutott, hogy a német háborús bűnös a testén és a cellájában rejtegette a mérget.
A háború kitörésekor Hitler őt nevezte meg majdani utódaként, de rangkórságában sok további funkciót is felhalmozott magának. Népszerűsége az angliai csata után csökkenni kezdett. Miután képtelen volt megszervezni a sztálingrádi légihidat, fokozatosan kegyvesztetté vált. Ezt követően egyre inkább fantáziája teremtette világába menekült, kábítószerfüggő lett. A háború végén "kövér Hermann" táviratot intézett Hitlerhez, melyben közölte, hogy miután a Führer cselekvésképtelenné vált, átveszi tőle a hatalmat.
Hitler parancsot adott Göring letartóztatására, de ő röviddel ezután az amerikaiak fogságába esett. A nürnbergi perben háborús bűnök sokaságát bizonyították rá, és halálra ítélték. Kivégzése előtt cellájában megmérgezte magát.