Medvegyev nem örülne Grúzia NATO-tagságának
További Külföld cikkek
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
- Bűnösnek találták a brit katonát, aki Iránnak kémkedett
- Tiltotta a Facebookról Donald Trumpot a milliárdos, mégis együtt vacsorázott vele hálaadáskor
- Ez egy borzalmas veszély a magyar közösségünkre nézve – Kelemen Hunor a román választásokról az Indexnek!
- Libanoni források szerint Izrael folytatta támadásait a tűzszünet ellenére
Dmitrij Medvegyev orosz elnök azt javasolta Mihail Szaakasvili grúz államfőnek, hogy a két ország térjen vissza a közvetlen párbeszédhez, mert önállóan, külső segítség nélkül is képes normalizálni és hosszú távra kiépíteni kapcsolatait. Szót emelt amellett is, hogy Tbiliszi Szuhumival és Chinvalival (a szakadár abház, illetve déloszét területekkel) is vegye fel a közvetlen kapcsolatot.
Az új orosz elnök pénteken, a szentpétervári FÁK-csúcson tartott kétoldalú megbeszélést grúz kollégájával, aki a megbeszélés elején sietett kijelenteni, a kapcsolatokban sok megoldatlan probléma van, de köztük egy sem megoldhatatlan. "A jelenlegi helyzetet mesterségesen formálták ilyenre, s ez egyik félnek sem válik a hasznára" - mondta.
Medvegyev a megbeszélésen óva intette Tbiliszit attól, hogy az Abháziával és Dél-Oszétiával fennálló konfliktusát a NATO-hoz való csatlakozással próbálja megoldani. Hangsúlyozta viszont, hogy a rendezésre vonatkozó grúz javaslatokat mindenekelőtt Szuhumival és Chinvalival kell megvitatni, s ehhez Tbiliszinek mindenekelőtt újra fel kell vennie a kölcsönös tisztelet alapján a párbeszédet a két területtel, mondta el újságíróknak a találkozó után Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Medvegyev újra megerősítette azt is, Oroszországnak érdeke, hogy a lehető legszorosabb kapcsolatot tartsa fenn Grúziával, a baráti grúz néppel, valamint az is, hogy az Abházia és Dél-Oszétia körüli konfliktus mielőbb rendeződjön, mondta el Lavrov. A szentpétervári találkozón szó volt az újjáépítés fontosságáról a konfliktusövezetekben, és az abháziai lakosság humanitárius jogainak biztosításáról, mondta Lavrov. Hozzátette, hogy éppen ezért dolgozik Oroszország az abháziai vasúti közlekedés helyreállításán, amiben kész együttműködni Grúziával.
Végül az orosz külügyminiszter elmondta, a felek megállapodtak abban, hogy további találkozókon részletesebben is megvitatják ezeket a kérdéseket, hogy felgyorsítsák a kétoldalú kapcsolatok fejlődését. Lavrov kijelentette, amennyiben Grúzia megállapodást köt Abháziával és Dél-Oszétiával az erőszak kizárásáról, és rendeződik a Kodori-hegyszoros kérdése - az Abháziához tartozó szorosba grúz katonai egységeket vezényeltek -, vissza lehet térni az érdemi munkához.
A találkozón szó volt a vasútépítésre Abháziába vezényelt orosz katonai egységekről, nem került viszont napirendre az Abházia felett kémrepüléseket végző pilóta nélküli grúz repülőgépek kérdése - mint ismeretes, ezek közül többet lelőttek, s Grúzia ezzel Oroszországot vádolja.