További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
"Erősen nacionalista a magyar kormány"
A Handelsblatt idézte a német-osztrák tulajdonban lévő Strabag építőipari holding főnökét, Hans-Peter Haselsteinert, aki szokatlanul nyíltan bírálja a magyar kormány "erősen nacionalista" irányvonalát. "Tavaly a Strabag 451 millió eurós forgalmat ért el Magyarországon, ám elesett további 200-300 milliótól, mégpedig egészen nyilvánvaló hátrányos megkülönböztetés következtében" - állítja Haselsteiner. Cége - miután egy budapesti bíróságon alulmaradt egy autópálya építési projektért vívott jogi küzdelemben - az EU versenybiztosához fordult panasszal.
Reinhold Vetter tudósító szerint a külföldi cégek egyre élesebben kifogásolják a magyar kormány gyakorlatát, amelynek értelmében "a megbízások nyilvános pályáztatás nélkül találnak gazdára, jóllehet finanszírozásuk közpénzekből történik. A gyakorlatban vagy nem veszik figyelembe a külföldi pályázók ajánlatát, vagy olyan indoklást tákolnak össze, amely igazolja a közvetlen tárgyalás útján történt megbízást. A nemzetközi bírálatok dacára, amelyekhez csatlakozott az Európai Bizottság is, a fenti gyakorlat egyre inkább meghonosodik Magyarországon" - írta a Handelsblatt tudósítója.
A magyar közbszerzés a korrupció melegágya
A módszert mint kivételes lehetőséget változatlanul hagyta a módosított közbeszerzési törvény is, amely az év elején lépett hatályba. Ez a lehetőség más országokban is adott, ám Magyarországon "melegágyát képezi az előnyszerzésnek és a korrupciónak. Ezt megerősíti Tunyogi László, a Közbeszerzési Hírbörze Kft. igazgatója is".
A nyilvános pályáztatás megkerülésével a kormány olyan állami cégeket vesz igénybe, amelyek nem állnak közvetlenül költségvetési ellenőrzés alatt, viszont közpénzekkel vagy állami garanciákkal finanszírozzák működésüket. Ezek között van a Magyar Fejlesztési Bank. Más esetekben az Orbán-kormány a szóban forgó projekt sürgősségével indokolja a pályáztatás elmaradását. Megyei és helyi önkormányzatok is egyre gyakrabban nyúlnak ehhez az eszközhöz - írta a Handelsblatt.