További Külföld cikkek
Két nagy erejű pokolgép robbant szerda reggel hét óra tíz perckor az Irakban szolgáló nemzetközi hadosztály hillai táborának déli részén. A támadásban a magyar szállítózászlóalj huszonhét katonája is megsérült. Két magyar súlyos, nyolcan apró, tizenheten könnyű sérüléseket szenvedtek.
Egyikük már elhagyhatta kórházat
Tekintse meg képeinekt! Forrás: honvedelem.hu |
A támadásban tizenegy iraki meghalt, hat lengyel és egy amerikai katona is súlyos sérüléseket szenvedett.
Tizenötméteres kráter
A vizsgálat eddigi adatai szerint öngyilkos merénylet történt, mondta el Bocskai. A támadók magyar idő szerint 5 óra 12 perckor előbb egy teherautóval próbálták áttörni a tábort védő betonkerítést, hogy az így keletkező lyukon egy bombával megpakolt teherautóval hajthassanak a tábor területére. Tervük nem sikerült, feltehetően azért nem, tájékoztatott a magyar zászlóalj parancsnoka, Sramkó Mátyás, mert az őrséget ellátó mongol katonák tüzet nyitottak a robbanóanyaggal megpakolt teherautókra, amik ezért a kerítésen kívül robbantak fel.
A bagdadi amerikai parancsnokság közlése szerint a tábornál házi készítésű pokolgép robbant. Az első becslések szerint kétszáz kilogramm robbanóanyag lehetett a szerkezetben. Az Index szakértője a kráter alapján száznyolcvan kilogramm plasztikrobbanószerrel egyenértékű bomba robbanását valószínűsítette.
A támadás erejét jelzi, hogy helyén tizenöt méter átmérőjű, két méter mély kráter keletkezett, mondta el Bocskai. A robbanás jelentős anyagi károkat okozott a tábori épületekben. A személyi sérüléseket is leginkább az épületekben keletkezett károk okozták.
Szigrított biztonsági intézkedések és pszichológia
A magyar szállítózászlóalj parancsnoka a robbantás után megszigorította az eddigi biztonsági intézkedéseket. Bocskai szerint a magyar katonák "példamutatóan" látták el feladatukat, ennek köszönhető, hogy a támadás nem okozott komolyabb emberveszteséget. A honvédelmi minisztérium értesítette a sérültek hozzátartozóit.
A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem pszichológiai, szociológiai és pedagógiai tanszékének egyetemi tanára, Bolgár Judit az MTI-nek elmondta: azonnali pszichológiai kezelés és utógondozás is szükséges ahhoz, hogy a katonák fel tudják dolgozni a szerencsétlenséget.