Huszonhét magyar sérült az iraki támadásban

2004.02.18. 15:13
Huszonhét magyar katona sérült meg a hillai tábor elleni terrortámadásban. Az öngyilkos merénylők a tábor kerítésénél robbantottak fel két teherautót. Két magyar súlyos sérüléseket szenvedett, állapotuk stabil, egyikük már elhagyhatta a kórházat. A zászlóalj parancsnoka elmondta, a katonák nem akarnak hazajönni. Juhász Ferenc szerint feladatot nem fejezte be az önkéntes alapon szerveződő magyar kontigens. Az MDF azonnál kivonná a csapatokat, Keleti György összehívta a Honvédelmi Bizottságot.
  • Az egyik katona már elhagyhatta a kórházat - A cikk első része >>
  • Kivonásra nincs ok, a katonák maradni akarnak - A cikk második része >>

    Juhász: Egy ország aggódik, vigyázzanak magukra

    "Ízelítőt kaptunk a Magyar Honvédség legkockázatosabb feladatának veszélyeiből, amelyet nem golyó vagy tűzharc, hanem egy aljas öngyilkos merénylő okozott" - fogalmazott Juhász Ferenc honvédelmi miniszter szerdai sajtótájékoztatóján, ahol jelen volt Medgyessy Péter miniszterelnök is. A két kormánytag videotelefonon beszélt Sramkó Mátyás alezredessel, a Hillában állomásozó magyar szállító zászlóalj parancsnokával.

    Medgyessy Péter miniszterelnök is tett fel kérdéseket az alezredesnek, aki a kormányfőnek válaszolva elmondta, kezdettől fogva fel voltak készülve a magyarok egy ilyen eseményre. A magyar szálláshely a hillai tábor legbiztonságosabb helye, közölte még Sramkó. Medgyessy ezután a magyar katonák hangulata felől érdeklődött. "Tettük és tesszük a dolgunkat, semmi pánik nem alakult ki, és végrehajtjuk a tervezett feladatokat" - válaszolt Sramkó a kormányfőnek.

    A katonák nem változtattak elhatározásukon

    Helyes célok érdekében vannak a magyar katonák Irakban, mondta ezután a hallgatóságnak Medgyessy, majd köszönetét fejezte ki a magyar katonáknak helytállásukért. "Bízom benne, hogy a morál fennmarad." - fogalmazott a miniszterelnök.

    "Egyetlen egy katona sem változtatta meg a döntését azzal kapcsolatban, hogy tovább szolgál-e Irakban" - mondta Sramkó Juhásznak, aki biztosította az alezredest, hogy egy "ország aggódik, vigyázzanak magukra."

    'Feladatainkat nem fejeztük be'

    Klikk a képre!
    Az élet megy tovább, "feladatainkat nem fejeztük be". Az iraki szerepvállalást illetően egy ország munkája menne tönkre, ha bárki is elgyengülne, és azt gondolná, hogy egy ilyen esemény miatt visszavonulót kellene fújni - közölte a miniszter.

    "A magyar katonai kontingens hivatásos katonákból áll, mindenki önkéntes alapon ment ennek a feladatnak az ellátására egy egyhangú parlamenti döntés alapján" - mondta a honvédelmi miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón. Hozzátette, "igaz, hogy a meghosszabbítást az MDF már nem támogatta, de az összes többi parlamenti párt gyakorlatilag egységesen amellett voksolt, hogy 2004. december 31-ig ezt a feladatot lássuk el, és mi december 31-ig ezt a feladatot egészen biztosan el fogjuk látni".

    Kivonásra nincs ok

    Keleti György, az Országgyűlés Honvédelmi Bizottságának elnöke közölte: csütörtökön rendkívüli ülést tart a testület. Kora délután Simicskó István, a Fidesz katonapolitikusa tájékozódás céljából kezdeményezte a honvédelmi bizottság azonnali összehívását.

    "Tartottunk tőle, de reméltük, hogy az iraki konfliktusban magyarok nem sérülnek. Mos úgy tűnik, mégis megtörtént" - nyilatkozta Simicskó az Indexnek. A magyarok visszahívása csak abban az esetben merül fel, ha a magyarok a folyamatos támadásoknak miatt nem tudják ellátni az eredetileg tervezett feladatokat - mondta el az Index kérdésére az ellenzéki politikus. Mint mondta, régóta szorgalmazza, hogy a stabilizációs folyamat érdekében az ENSZ vegye át a folyamatot, mivel "a kéksapkások békefenntartónak tűnnének fel az irakiak szemében", és ez "más stáuszt adhatna a magyaroknak is"

    A Fidesszel ellentétben az MDF az irakban állomásozó magyar csapatok azonnali kivonását követeli. "Az MDF megdöbbenéssel értesült a Hillában a magyar katonai tábort ért merényletről" - nyilatkozta az MTI-nek Gémesi György.

  • Az egyik katona már elhagyhatta a kórházat - A cikk első része >>
  • Kivonásra nincs ok, a katonák maradni akarnak - A cikk második része >>