További Külföld cikkek
- The Insider: Moszkvában toboroztak harcosokat a tálibok terrortámadásokra
- Örményország csatlakozna az Európai Unióhoz
- Folytatódik a diplomáciai trollkodás, Donald Trumpnak üzentek a kanadai zöldek
- Magyar szemtanú a kaliforniai tűzvészről: Apokaliptikus volt, ahogy sötétbe borul minden
- Tortát nyomtak a német pártelnök arcába, a politikus visszatámadt
Nagylelkűség
Mary Harney |
A miniszterelnök-helyettes az már első eredmények alapján a támogató szavazatok hatvan százalékos győzelmét jósolta. A támogatók esélyeit növelte, hogy szombat este felé váratlanul megnövekedett a szavazási kedv, így a részvételi arány végül elérte a 48,45 százalékot. A szerződést elutasító 2001-es referendum kudarcát sokan az alacsony, 35 százalékos részvételi arányban látták.
Jót tesz a kulturális sokszínűség
A szerződés támogatói szerint az EU bővítése újabb fellendülést hozhat az unió második leggazdagabb államának, emellett növelhetik az EU kulturális sokszínűségét is. Az ellenzők szerint azonban a szerződés az unió trójai falova, valójában csak Brüsszel javára játszaná át az íreket érintő ügyek kezelését.
A szerződés ellenzői, elismerve vereségüket, azonnal megkérdőjelezték egy második népszavazás megtartásának törvényességét. Annak a véleményüknek adtak hangot, hogy Bertie Ahern kormánya törvényellenesen járt el, amikor ugyanarról a kérdésről másodszor is kikérte a lakosság véleményét.
A szombati választáson az írek két másik kérdésben is döntöttek. Az ír kormány ahhoz kérte a választók hozzájárulását, hogy a jövőben az integrációval kapcsolatos kérdésekről az EU többi tagállamához hasonlóan a kormány népszavazás nélkül dönthessen. A másik szavazás arra kötelezné az ír kormányt, hogy a lakosság előzetes beleegyezése nélkül ne csatlakozhasson az egységes európai véderőhöz.
Schröder és Hável üdvözölte az írek döntését
Gerhard Schröder és Joschka Fischer |
A Fidesz örül
"Az írek a nizzai szerződés elfogadására voksoltak, nekünk, magyaroknak nagy öröm, hogy az igen mellett döntöttek - mondta Szájer József, a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője. A politikus utalt arra, hogy az integráció ügyében még kemény tárgyalási szakasz áll Magyarország előtt. Leszögezte: a Fidesz ebben a tárgyalási szakaszban is határozott fellépést vár el a magyar kormánytól