További Külföld cikkek
- Elon Musk megváltoztatja a németországi erőviszonyokat?
- Orbán Viktor Indiából küldött üzenetet
- A dél-koreai elnök elfogadja az alkotmánybíróság ítéletét, akárhogyan döntenek is
- Annyi hó esett, hogy le kellett zárni a kifutópályákat a manchesteri repülőtéren
- A világ negyedik legnépesebb állama klubtagságot kapott Kína és Oroszország mellett
Kész helyzet elé állítanák az amerikaiakat
"Nem tudom, mennyi időt akarnak adni az ellenőröknek, vagy hogy egyáltalán készek-e következtetéseket levonni az ügyben. Mintha már a fegyverzetellenőrök január 27-i jelentése előtt meg akarnák hozni a döntést" - kommentálta a francia-német álláspontot Powell a BBC-nek, bár éppen az amerikai és a brit kormány jelentette ki, hogy az BT határozatától függetlenül is készek háborút indítani Husszein diktatúrája ellen.
A diplomáciai feszültségre utal Powell és a francia külügyminiszter, Dominique Villepin szócsatája a BT szerdai ülésén. Az amerikai külügyminiszter "károkozással" vádolta Villepint, amiért bírálta az erő alkalmazását Irakkal szemben. "Őszintén és nyíltan ütköztettük nézeteinket" - jellemezte szópárbajt Powell a BBC-nek. Véleménye szerint a nézeteltérés csak pillanatnyi, hiszen idővel a franciák is megértik, hogy Husszeint csak katonai elrettentéssel lehet leszerelésre kényszeríteni.
A "problémák" ellenére készen állnak
Franciaország és Németország tényleg "problémás", de több más európai ország "izgatottan készül" az Irak elleni koalícióhoz történő csatlakozásra - jelentette ki Donald Rumsfeld védelmi miniszter. Rumsfeld csípős szavakkal bírálta a "vén Európát", Franciaországot és Németországot, amiért ellenzik az Irak elleni katonai fellépést. A védelmi miniszter kijelentette, hogy Franciaország és Németország nem "az új Európát" képviseli, s az európai NATO súlypontja kelet felé tolódik el. Rumsfeld ezzel mindenekelőtt a prágai NATO-csúcson a szövetségbe meghívott hét közép- és kelet-európai országra utalt.
Az Egyesült Államok mindemellett nemzetközi támogatás nélkül is készen áll Irak megtámadására, legalább is a Perzsa-öbölben térségében állomásozó amerikai csapatok létszáma már elég egy támadás megindításához. Jelzi ezt az is, hogy a fokozódó nemzetközi ellenállás dacára csütörtökön Washingtonban egyeztet a két háborúpárti koalíciós partner. Jack Straw brit külügyminiszter Colin Powellel és Dick Cheney alelnökkel találkozik.
|