Huszonhat áldozata van az iraki villongásoknak
További Külföld cikkek
- Csalásra gyanakodnak, újraszámolják a román elnökválasztás szavazatait
- Okafogyott lett a munkájuk – hazatértek az albániai menekültközpontokból az olasz rendőrök és szociális gondozók
- Az Európai Parlament új állásfoglalásában nyomást gyakorol Magyarországra Ukrajna támogatásának ügyében
- Vlagyimir Putyin ismét megszólalt új fegyveréről: Olyan, mintha lezuhanna egy meteorit, ereje egy nukleáris csapáshoz hasonló
- Sima győzelem helyett akár nagy pofonba is beleszaladhat a legerősebb ír kormánypárt
Tizennyolc holttestet találtak egy iraki minibuszon Bagdad nyugati részén szerdán, jelentette a BBC. Két áldozatot agyonlőttek, a többit megfojtották. A Yarmouk kórház szakértői szerint a gyilkosságokat nemrég követték el.
Egy biztonsági járőr talált rá az elhagyott minibuszra az Amarija és Kadra kerületek közti út mentén. Az áldozatok meg voltak kötözve, szemüket bekötötték. A hatóságok iratokat nem találtak náluk, így személyazonosságuk egyelőre ismeretlen. Két férfiről külsejük alapján gyanítják, hogy külföldi arabok voltak.
Hódít az erőszak
Bagdad központjában szerdán bomba robbant, a merénylet következtében két rendőr meghalt, és öten megsérültek.
Az iraki belügyminisztérium beszámolója szerint Badzsaan Dzsabr iraki belügyminiszter konvoja mellett is robbant egy bomba, ami egy halálos áldozatot követelt, a miniszter a korábbi tervek ellenére nem volt a helyszínen.
Bagdad keleti részén, Baladijat kerületben egy nyílt mezőn találtak további négy, szintén összekötözött kezű holttestet. A nyakukon látható nyomok arra utalnak, hogy felakasztották őket. Kamalija keleti külvárosban egy agyonlőtt férfit holttestére bukkantak ugyancsak szerdán, számolt be az MTI.
Polgárháborús félelmek
Irakban megszaporodtak a felekezeti villongások február 22. óta, amikor felrobbantották a szamarrai siíta szentélyt. A merénylet polgárháborús helyzetet teremtett, a robbantás óta közel félezer áldozatot követelt a felekezetek közti villongás. Egyes adatok szerint akár az 1300-at is meghaladhatja az áldozatok száma, az utóbbi időben kivégzettek egyre növekvő száma is a szunnita arabok és a siíták közti erőszak egyértelmű jele. Bagdad Amarija kerülete például egyike a város problémás kerületeinek, ahol túlnyomórészt szunnita arabok élnek.
Az Egyesült Államok iraki nagykövete, Zalmay Khalilzad szerint a lázadók a robbantás okozta bizonytalan politikai helyzetet használják ki, hogy polgárháborús helyzetet teremtsenek.
Donald Rumsfeld, amerikai védelmi miniszter szerint egyelőre nincs Irakban polgárháború, annyit azonban elismert, hogy kitörésének veszélye fennáll.
Az iraki parlament első ülését a decemberi választások óta most vasárnapra tervezik. A siíták, a szunnita arabok és a kurd pártok éles vitát folytatnak viták a siíták jelölte miniszterelnök, Ibrahim Dzsafari személye körül. A nézeteltérés megakadályozhatja egy nemzeti egységkormány megalakulását.