Terrorszervezetnek nyilvánították az iráni Forradalmi Gárdát

2007.09.27. 07:09
Reguláris haderőt minősített terrorcsoporttá az Egyesült Államok szenátusa szerdán. A feketelistára tett iráni elit gárdát súlyos szankciók sújthatják ezután, a cél hogy megakadályozzák a működésükhöz szükséges gazdasági, finanszírozási tevékenységet.

Az augusztusban kiszivárgott híreknek megfelelően szerdán az Egyesült Államok szenátusának szavazásán terrorszervezetnek nyílvánították az iráni Forradalmi Gárdát. A 76-22 szavazati aránnyal elfogadott, nem kötelező érvényű határozatot szerdán fogadta el a szenátus, egy nappal azután, hogy a képviselőház hasonló tartalmú indítványt fogadott el.

Az amerikai kormányzat a 2001. szeptember 11-e után kiadott 13224. számú elnöki különrendelet értelmében minősíthet terrorcsoporttá külföldi szervezeteket. A terrorszervezetek feketelistáján szereplőket, köztük az al-Kaida nemzetközi terrorhálózatot és a Hezbollah libanoni síita szervezetet, súlyos szankciók sújtják, egyebek között nem vehetik igénybe az amerikai pénzügyi rendszert. A cél az, hogy megakadályozzák a működésükhöz szükséges gazdasági, finanszírozási tevékenységet.

A képviselőház a nagy többséggel elfogadott indítványában kimondta azt is, hogy büntetőintézkedéssel sújtják azokat az Iránban beruházó nemzetközi vállalatokat is - főként az olaj- és gázipar területén -, amelyeknek amerikai leányvállalataik vannak. Megtiltják továbbá a polgári célú atomipari együttműködést az iráni atomprogramot támogató országokkal, és felszólítják az amerikai kormányt: ösztönözze a többi államot és a nemzetközi pénzintézeteket arra, hogy szüntessék be beruházásaikat Iránban.

Az amerikai sajtóértesülések szerint egyébként már augusztusban biztosnak látszott, hogy a gárda egészét terrorcsoportnak minősíthetik, mivel egyszerű forradalmi gárdistákat is bevetettek már terrorista jellegű akciókban. A Forradalmi Gárda ráadásul nem egyszerű haderő, hanem állam az államban. Üzleti érdekeltségeik vannak az iráni telekommunikációban, olajvezetékekben, sőt, az új teheráni reptérben is. Az amerikaiak szerint emellett kiterjedt csempészhálózatot is működtetnek, bevételeiket további fegyverkezésre fordítva. Ugyanakkor a gárda valójában reguláris haderőként is működik, javarészt a rezsimhez hű csapatok harcoltak az 1980-88-as irak-iráni háborúban is.

Független washingtoni jelentés Iránról

A Freedom House szerint Iránban az utóbbi két évben csökkent a kormányzás demokratikus jellege, erősödött az elnyomás és a korrupció. A független washingtoni kutatóintézet szerdán tette közzé Országok válaszúton című friss jelentését. Az intézet szakértői a kormányzati teljesítmény alakulását vizsgálták a világ 30 olyan, stratégiai fontosságú országában, amely kritikus időszakot él át politikai rendszerének jövője szempontjából.

A Freedom House megállapította: Iránban Mahmúd Ahmadinezsád elnökségének utóbbi két éve alatt egyértelműen romlottak a kormányzati mutatók. Erősödött a bírói hatalmi ágra gyakorolt politikai befolyás, a sógor-koma rendszer minden korábbinál kiterjedtebbé vált, és a polgári szabadságjogokat egyre inkább megnyirbálják.

A jelentésben az áll, hogy a teheráni rezsim egyre kevésbé tiszteli a polgárok jogait, és az államot egy olyan elit szolgálatába állítja, amelyben a vallási vezetőknek és a Forradalmi Gárdának van vezető szerepe. A burjánzó kormányzati korrupcióra példaként említi az amerikai intézet, hogy tavaly 6 milliárd dollárnyi olajbevétel kézen-közön eltűnt, soha nem folyt be az államkincstárba.

A Forradalmi Gárda tagjai elsőbbséget élveznek

Annak dacára, hogy Ahmadinezsád elnök ígéretet tett a sógor-koma alapon történő osztogatás kiküszöbölésére, számos esetben ő is barátoknak és hozzátartozóknak juttatott kormányhivatalokat. A Forradalmi Gárda tagjai elsőbbségi alapon férnek hozzá kormányzati forrásokhoz, nyilvánvalóan személyes ismeretségeiknek köszönhetően. Olyan többmilliárd dolláros megrendelésekről, szerződésekről van például szó, amikor nincs pályázat, versenyeztetés.

A teheráni kormány az utóbbi két évben szűkebbre vonta a szólás- és gyülekezési szabadságot garantáló jogok körét. Erre friss példa a jogaikat követelő diákok vagy szakszervezeti vezetők elleni kemény fellépés, vagy a női jogok érvényesítéséért küzdő aktivisták elhallgattatása. A kormány elnémítja a reformista szellemű sajtót, és megfenyegeti a központi rezsimet bírálni merészelő tollforgatókat.

A politikai és polgári szabadságjogokat 1972 óta világszerte monitorozó Freedom House rámutatott: az iráni kormány nem képes elfojtani a korrupciót és javítani az életszínvonalon, a perzsa állam lakossága pedig egyre elégedetlenebb - ez egyértelműen kiderül az iráni internetes véleménynyilvánításokból, a világháló szabadságát a teheráni rezsim ugyanis nem tudja beárnyékolni.