Kibékíthetetlen ellentétek
A stratégiai kutatóközpont elemzői szerint valószínű, hogy a többségi síiták nem lesznek hajlandóak ismét alávetett szerepet játszani, ahogy az is, hogy a kurdok sem szívesen adnák fel az amerikai-brit védelem alatt a kilencvenes években kiépített autonómiájukat. Az Irakot Huszein alatt uraló szunniták viszont sem a síita dominanciát, sem a kurd autonómiát nem fogadják el.
Az ország átmeneti alkotmányának megszövegezésekor kiderült, hogy a síiták sem támogatják a kurdok túlzott önállóságát.
Véres küzdelem
Irak széteséséhez vezethet az is, ha az Egyesült Államok elveszíti a bizalmát az iraki hatalom rendfenntartó képességében. Amennyiben az amerikaiak újra kemény kézzel próbálnának rendet teremteni, azzal az eddig békés irakiakat is maguk ellen fordíthatják - vélik az elemzők.
A választások sem jelentenek kisebb kockázatot a RIIA szerint. Amennyiben a folyamatot nem akadályozza meg a fokozódó erőszak, a szavazás végeredményeként a kurdok vesztesnek érezhetik magukat és az elszakadás mellett dönthetnek. A kutatóintézet szerint tehát Irak valószínűleg három részre, a kurd északra, a szunnita középre és a síita délre eshet szét. És mivel a nagyvárosok kevert lakosságúak, a szétválás valószínűleg erőszakos és véres lesz.