Tovább gyűrűzik a kutyatestű Mohamed miatti botrány
Bekérették a pakisztáni külügyminisztériumba csütörtökön Lennart Holst svéd ügyvivőt, hogy tiltakozzanak egy svéd regionális lapban megjelent "tiszteletlen és istenkáromló" Mohamed-rajz miatt.
A pakisztáni külügyminisztérium közleménye szerint a svéd diplomatát tájékoztatták arról, hogy a karikatúra publikálása mélyen sérti a muzulmánok vallásos érzelmeit, és Iszlámábád a legszigorúbban elítéli a rajz publikálását. Holst közölte, hogy kormánya osztja a muzulmán közösség álláspontját, de tiszteletben tartja a sajtószabadságot, és nem avatkozhat bele a média tevékenységébe.
A próféta kutyatesttel
A Nerikes Allehanda című örebrói lap augusztus 18-i számában jelent meg Lars Vilks egyik Mohamed-ábrázolása, amelyen a próféta kutyatesttel látható. Ennek előzménye, hogy több svéd művészeti galéria is úgy határozott, a muzulmán közösség tiltakozásától tartva nem hajlandó bemutatni a művésznek azt a rajzsorozatát, amelyen Vilks kutyatestűnek ábrázolta Mohamedet.
A lap egy olyan szerkesztőségi cikk illusztrálásának szánta a karikatúrát, amely az öncenzúra ellen és a vallásszabadság mellett emel szót. Ulf Johansson főszerkesztő kijelentette: a cikkben a szóban forgó galériák döntését bírálták. Egy héttel a karikatúra megjelenése után, amiatti tiltakozásul mintegy hatvan muzulmán tüntetést tartott a lap szerkesztősége előtt. Egy iszlám központ most péntekre is tüntetést szervezett a lap szerkesztősége elé.
Provokatív publikáció
Már korábban tiltakozott a karikatúra miatt az iráni külügyminisztérium és az Iszlám Konferencia Szervezetének (OIC) főtitkára. Ekmeleddin Ihsanoglu istenkáromlónak minősítette a karikatúra publikálását, valamint követelte a svéd kormánytól, hogy kérjen bocsánatot, büntesse meg Vilkset és az újságot is. Pakisztán most jelezte, hogy konzultálni fog az OIC 57 tagállamával "az ilyen provokatív publikációk megismétlődése" elleni jövőbeni fellépésről.
Emlékezetes, hogy 2005. szeptemberében Mohamed-karikatúrák jelentek meg egy dán lapban, amit tiltakozáshullám követett szerte a világon, főleg a muzulmán országokban, a tüntetések 2006 elejére erőszakossá váltak.