Katolikus-zsidó viszály a holokauszt miatt

2007.04.13. 10:51
Példátlan lépésre szánta el magát a Vatikán jeruzsálemi nagykövete. Antonio Franco nem megy el vasárnap a holokauszt emléknapi megemlékezésre a Yad Vashem múzeumba, mert ott azt írják XII. Piusról, hogy semmit sem tett a zsidóüldözések ellen. Ezt egyébként egyes történészek is így gondolják.

Komoly katolikus-zsidó ellentétet robbantott ki a Szentszék jeruzsálemi nagykövete, Antonio Franco pápai nuncius. Francót felháborította, hogy a Yad Vashem múzeum holokauszt-emlékkiállításán XII. Piust tétlenséggel vádló képaláírás látható a II. világháború idején pápáskodó egyházfő fotója alatt, ezért példátlan lépésre szánta el magát. Nem megy el vasárnap az idei Holokauszt Emléknapra.

Szívesen változtatnának, ha tudnának

"Bármilyen, a II. világháború áldozataira emlékező ceremóniára elmegyek, de a Yad Vashemben nem érzem jól magam" – jelentette ki a Jerusalem Postnak nyilatkozva. Franco szerint a XII. Pius elleni vádak a tények egyoldalú értelmezésén alapulnak, és a Yad Vashem Múzeumban nem is törekednek a többi álláspont bemutatására.

A múzeum vezetői szerint viszont az a felháborító, hogy Franco diplomáciai kérdést csinált a történelmi tényekből. A múzeumban olvasható felirat egyébként meglehetősen visszafogott, csak azt rója XII. Pius szemére, hogy a világháború alatt sem szóban, sem írásban nem emelte fel a szavát a náci zsidóüldözések ellen, illetve 1933-ban, a Vatikán miniszterelnökeként ő írta alá Németországgal a nácik hatalmát elismerő konkordátumot.

A Yad Vashem tájékoztatása szerint munkatársaik szívesen pontosítanák a XII. Piusról kialakult képet, de ehhez betekintést kéne nyerniük a Vatikán levéltárába, ezt azonban a pápai állam eddig sosem engedte meg nekik. Így most csak "a tudósok számára ma ismert történelmi igazságot írják XII. Pius pápáról", írja a Jerusalem Post.

Mocskos anyagiak

Izraeli vélemények szerint egyébként a felhajtás alapja az, hogy a katolikus egyház rohamtempóban igyekszik szenté avatni a vitatott történelmi szerepű pápát, de ezt megnehezítik a Pius II. világháborús tevékenységéről most ismert adatok.

Persze nem csak ilyen szimbolikus kérdések állnak az izraeli-vatikáni feszültség hátterében. A Jerusalem Post szerint a háttérben Izrael és a Vatikán pénügyi vitája állhat, hiszen még mindig megoldatlanok a katolikus egyház tulajdoni viszonyai és adózási szabályai Izraelben.