Pandák, APEC, árubiztonság
További Külföld cikkek
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- Nagyon bevásárolt az amerikai jobboldal Elon Muskkal
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
John Howard ausztrál miniszterelnök és Hu Csintao kínai elnök csütörtökön több kétoldalú egyezményt is kötött az ausztráliai Sydneyben zajló APEC (Ázsiai--csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés)-konferencia keretein kívül. Megállapodtak az energia vagy épp a kiadatás területén is, számol be a BBC. Az itt tartózkodó George W. Bush amerikai elnökkel is tárgyalt kínai kollégája. Oroszország vezetője, Vlagyimir Putyin még csak úton van a déli kontinensre, jelenleg Indonéziában köt meg egy 1 milliárd dolláros (azaz 187 milliárd forintos) fegyverüzletet.
Bár az APEC csúcsa még nem kezdődött el, az Ausztráliába látogató 21 nemzet vezetői több kétoldalú tárgyalást is lefolytattak már. Az ausztrál-kínai megbeszélésen szóba került egy új, évente tartandó védelmi megbeszélés lehetősége is, ami Hu szerint "növelné a párbeszédet és együttműködést a fontosabb regionális és nemzetközi kérdésekben, biztosítva a békét és fejlődést." A kínai nyilatkozat nem meglepő, mivel korábban Ausztrália, Japán és az Egyesült Államok úgy döntöttek, növelik védelmi politikájuk összehangoltságát. A kínai aggodalmakat próbálta Howard is eloszlatni, mondván semmi rejtett szándék nem rejtőzik a megállapodás mögött. "A háromoldalú párbeszéd Ausztrália, Japán és az USA között nem irányul senkire, ahogy a Kínával folyó dialógus sem." A béke jeleként arról is megállapodott a két csúcsvezető, hogy két panda érkezhet a jövőben az ausztrál Adelaide állatkertjébe.
Szintén csütörtökön ausztrál kollégája után Hu is találkozott George Bush-sal. Bush nyíltságban és párbeszédben reménykedik a két ország között. Napirendre került köztük az árubiztonság, a klímaváltozás és a védelmi politika. Még Howard elnökkel tartott sajtótájékoztatóján Hu beszélt a Kínában gyártott áruk biztonságáról, mivel az utóbbi időkben több világvállalat hívta vissza mérgezőnek tartott termékeit, és mindegyiken a 'Made in China' felirat szerepelt. A kínai elnök szerint országa nagyon komolyan veszi a biztonságot, és együttműködik a nemzetközi közösséggel a minőségellenőrzés terén.
George Bush csütörtöki napját az ausztrál ellenzék vezérével, Kevin Rudd-dal való tallkozással kezdte. Rudd az év végén tartandó választások nagy esélyese, és Bush nagy bánatára kivonná az ausztrál csapatokat Irakból. A találkozóról csak a szokásos közleményeket adták ki, miszerint az egy "kiterjedt, jóindulatú, nagyon nyitott megbeszélés" volt.
A kedélyes találkozók közepette a hatóságok mindent megtesznek Sydney megbénításáért, a város központját erőddé változtatták a világ legnagyobb vezetőinek csúcsa miatt. Maga az APEC-csúcs még el sem kezdődött, a globalizációellenes tüntetések már zajlanak, tovább nehezítve a városi közlekedést. Igazán nagy demonstrációkra a rendőrök a hétvégén számítanak. Öt kilométernyi kerítéssel barikádozták körbe a belvárost, és 5000 rendőr és katona őrzi a politikusok és diplomaták nyugalmát. A kormányzati épület és a híres Operaház környékét teljesen lezárták, ahogy két idevezető fontos utcát is.