Kizárni a hátrányos megkülönböztetést
Közös nyilatkozatukban a résztvevők kiemelték: minden EU-tagjelölt országban ki kell zárni az egyes népcsoportokhoz tartozás, illetve az állampolgárság alapján történő hátrányos megkülönböztetést.
- Az Európai Unióban ilyen nem fordulhat elő - hangsúlyozta Orbán Viktor. Wolfgang Schüssel újságírói kérdésre válaszolva közölte: nem tud arról, hogy a hét végi barcelonai EU-csúcson Schröder német kancellárral együtt fel kellene lépnie a Benes-dekrétumok ellen.
Gyanú: ma is van hatásuk a dekrétumoknak
- Barcelonában gazdasági kérdésekről lesz szó. Az azonban biztos, hogy az Európai Bizottság és az Európai Parlament is foglalkozik a téma jogi megítélésével. Fennáll a gyanú, hogy hét Benes-dekrétum hatása a mai napig él. Természetesen senki sem kérdőjelezi meg Csehország és Szlovákia szuverenitását - fogalmazott Wolfgang Schüssel.
Az osztrák kancellár reményét fejezte ki, hogy olyan irányt vesznek a dolgok, amilyet a cseh értelmiségiek is szeretnének. Pavel Kohut cseh költőt idézve Schüssel kiemelte: a múlt szégyenteljes dekrétumait, bűnös cselekedeteit érvénytelenné kell nyilvánítani.
Orbán: egész Európa ügye
Orbán Viktor arról beszélt, hogy ez nemcsak magyar, német vagy osztrák kérdés, hanem egész Európának saját ügyeként kell kezelnie. Az EU-csatlakozásról szólva elmondta: egyetértett partnereivel abban, hogy Magyarország 2002 végére lezárhatja a csatlakozási tárgyalásokat.
Az osztrák kancellár kiállt Magyarország mielőbbi EU-csatlakozása mellett, és úgy vélekedett, hogy március végére valószínűleg megszületik az EU közös álláspont-tervezete a bővítés finanszírozásával kapcsolatban.
Erwin Huber arról beszélt, hogy a bajor közvélemény nagy szimpátiával várja Magyarország mielőbbi csatlakozását az EU-hoz.
A Kis Dunai Csúcs következő találkozójára várhatóan az év második felében Bajorországban kerül sor.