További Külföld cikkek
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
Európa elítéli a halálbüntetést
Anna Lindh, az EU soros elnöki tisztjét betöltő Svédország külügyminisztere azt mondta, hogy sajnálja a halálbüntetés alkalmazását, és a témát fel fogja vetni az európai vezetők és Bush csütörtöki találkozásán Göteborgban - írta a Reuters. A német kormány szóvivője azt mondta, Berlin elvi alapon ellenzi a halálbüntetést. "Timothy McVeigh hidegvérű gyilkos volt, és senkinek nem fog hiányozni. De ahogyan meghalt, az szomorú, szánalmas, helytelen volt" - mondta Lord Russel-Johnston, az Európa Tanács közgyűlésének elnöke. "Ideje, hogy az Egyesült Államok átgondolja álláspontját, és szabad és demokratikus országhoz méltón viselkedjék" - mondta.
Az Amnesty International londoni székhelyű emberjogi szervezet is elítélte a kivégzést. "Amikor a halálba küldte McVeight, az Egyesült Államok a bosszút választotta az valódi igazságszolgáltatás helyett, és még messzebb került a nemzetközi közösség törekvéseiről" - áll az AI közleményében.
Amerika lendületes kivégző
A fejlett ipari országok közül egyedül Amerikában és Japánban hajtanak csak végre kivégzéseket. Az Egyesült Államok egyike a "legnagyobb étvágyúaknak": 1999-ben 98 ember életére tett pontot a büntetés-végrehajtás. Ezen csak Kongó, Szaúd-Arábia, Irán, és Kína tesz túl. Az USA-ban nem röstellnek 18 éven aluliakat sem kivégezni: az ország igazságszolgáltatása 1990 óta tizenhárom fiatalkorút küldött villamosszékbe, injekcióspadra vagy a gázkamrába - ez nemzetközi rekord. Az USA 50 államából 38-ban van halálbüntetés, és 3500 vannak siralomházban. Sokan évek óta várnak kivégzésükre.
A halálbüntetés kérdése már hosszú ideje vita tárgya az amerikaiak és az európaiak közt. Az Egyesült Államokban az emberek túlnyomó többsége - és mindkét párt vezető alakjai - pártolják a büntetést. Az Európai Unió egyetlen tagállamában sincs halálbüntetést. Utoljára Franciaországban tartottak kivégzést, 1977-ben.
George W. Bush hat évig volt Texas kormányzója. Itt alkalmazzák a leglelkesebben a halálbüntetést az egész Egyesült Államokban. Bush kormányzósága alatt 152 embert végeztek ki, köztük még gyengeelméjűeket is - minden harmadikat az országban. Az elnök reputációjának része, hogy egyetlen egy alkalommal sem javasolt, illetve adott kegyelmet az elítéltnek.
Megbízhatatlan az amerikai igazságszolgáltatás?
John Ashcroft igazságügy-miniszter nemrég az egész rendszer alapos felülvizsgálatát javasolta, miután egy felmérés óriási faji egyenlőtlenségeket mutatott ki a halálbüntetésre ítéltek közt: 21 kivégzésre váróból 17 fekete vagy spanyol-amerikai. A Columbia University tavalyi jelentése rámutat, hogy olyannyira megbízhatatlan az amerikai rendszer, hogy az elsőfokon meghozott halálbüntetések kétharmadát meg kell semmisíteni fellebbezéskor.