További Külföld cikkek
- Döntés született a dohányzás visszaszorításáról, szigorítások jönnek
- Letaszították a trónról az osztrák metropoliszt, már nem Bécs a világ legélhetőbb városa
- Életfogytiglani börtönbüntetést kapott a férfi, aki több mint 70 késszúrással ölte meg barátnőjét
- Vlagyimir Putyin „terrorista agresszióra” figyelmeztette Törökország elnökét
- Irán az atomalkuból való kilépéssel fenyegetőzött
Az üvegházgázok kibocsátásának csökkentéséről szóló egyezmény megvalósítása akkor vált kétségessé, amikor nemrég az Egyesült Államok bejelentette, hogy nem hajlandó a ratifikálásra. Az amerikai támogatás híján elbizonytalanodott Japán, Kanada és Ausztrália is, az egyezményt a "nagyok" közül egyedül az Európai Unió támogatta. A protokol léte attól függött, hogy sikerül-e rábírni a japánokat a résztvételre.
Sikerült meggyőzni Japánt
A megállapodás értelmében Japán vállalja az előírt kibocsátás-csökkentéseket, de cserébe sokkal nagyobb súllyal esnek nála latba az úgynevezett "nyelők" - erdők-mezők, amelyek képesek megkötni a légkörbe juttatott széndioxidot. Ez azt jelenti, hogy Japán gyakorlatilag jóval kevesebb kibocsátás-csökkentésre kényszerül, mint az eredeti egyezmény értelmében, hiszen szennyezésének egy részét "leírhatja".
A megállapodás értelmében a fejlett országok azt is vállalják, hogy egy pénzügyi alapot hoznak létre, amely támogatja a fejlődő országokat a szükséges kibocsátás-csökkentések megvalósításában, és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásban.
|
"Felvizezett" egyezmény
Környezetvédők szerint azonban Kiotó már eredeti formájában sem volt eléggé radikális, a további engedmények pedig végképp értelmetlenné teszik. Az eredeti egyezmény értelmében a résztvevőknek átlagosan 5,2 százalékkal kell visszafogniuk üvegházgáz-kibocsátásukat az 1990-es értékhez képest. A Természetvédelmi Világalap becslése szerint a jelenlegi kompromisszumos megoldás, amely jobban figyelembe veszi a nyelők használatát, azt jelenti, hogy legfeljebb 1,8 százalékos csökkentés lesz.
"Kicsi, de nagyon fontos lépés volt ez" - kommentálta a megállapodást az Indexnek a Föld Barátai nevű zöld szervezet szóvivője. Ian Willmore elismerte, hogy a megállapodás komolyan "felvizezi" az egyezményt, és így feltehetőleg a vártnál jóval kisebb kibocsátás-csökkentésekre fog sor kerülni, de hangsúlyozta, hogy a puszta tény, hogy egy ilyen nemzetközi egyezményt elfogadtak, áttörésnek számít. "Sokkal nagyobb kibocsátás-csökkentésekre lesz azonban szükség a következő évtizedekben" - tette hozzá.
"Valahol nagyon nagy lépés ez" - mondta egy fáradt magyar környezetvédő, aki résztvett a tárgyalásokon. Kommentátorok szerint a meggyengített kiotói egyezmény azonban így legfeljebb csak jelképes siker, nem valódi megoldás.