További Külföld cikkek
- Amerika kijátszhatja egymás ellen a két legnagyobb ellenségét
- Ezeréves hagyomány szakad meg: bezárják a legrégebbi londoni hal- és húspiacot
- Hiába a tűzszüneti megállapodás, nem nyugszanak a fegyverek Libanonban
- A Hamász videót tett közzé egy amerikai–izraeli túszról, aki Donald Trumpnak könyörög segítségért
- Néhány másodperc alatt két földrengés is volt Horvátországban
A The Sunday Times szerint több, Észak-Koreával foglalkozó külföldi elemző arra figyelmeztette kormányát, hogy Phenjan az iraki háborús készülődéssel párhuzamosan készíti elő "a dráma kiteljesítését", és 6-8 héten belül végrehajthatja kísérleti atomrobbantását az ország hegyei alatt húzódó barlangrendszerben. Az egyik szakértő szerint az észak-koreai vezetés azzal akarja a lehető legnagyobb nehézséget okozni az amerikai politikának, hogy esetleges lépését kritikus pillanathoz, például az amerikai hadsereg bagdadi behatolásához időzítené.
Két vagy öt bomba
A brit lap szerint a CIA úgy sejti, hogy Phenjannak két atombombája van, a kínai kormány viszont ötről vél tudni, jóllehet bizonyíték egyelőre nincs e bombák létezésére. Egy igazolt kísérlet megoldaná a bizonyítás kérdését, viszont azon dilemma elé állítaná az Egyesült Államokat, hogy katonai akciót indítson, vagy tárgyalóasztalhoz üljön azzal az országgal, amelyet Bush elnök a gonosz tengelyéhez sorolt - írta a The Sunday Times.
Peking sem hisz Phenjannak
A lap szerint hat ország hírszerzése dolgozik hiába annak kiderítésén, hogy mit csináltak Kim Dzsong Il tudósai a jongbjoni atomerőműből nyert plutóniummal. Phenjan nemrégiben kikapcsolta a létesítményt ellenőrző ENSZ-berendezéseket, és kiutasította az országból a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) megfigyelőit is. Kínai diplomaták bizalmasan azt közölték az Egyesült Államokkal: Peking most már nem hisz szilárdan abban, hogy a phenjani rendszer nem akarja folytatni atomfegyver-programját, és a kínai kormány szerint a KNDK kihátrálása az atomsorompó-szerződésből is jó eséllyel a szándékok módosulására utal - áll a The Sunday Times cikkében.
Orosz kompromisszumos javaslat
Kompromisszumos rendezési tervet nyújtott át vasárnap Phenjanban az észak-koreai vezetőknek Alekszandr Loszjukov, orosz külügyminiszter-helyettes, Vlagyimir Putyin elnök különmegbízottja. Az orosz diplomácia olyan csomagtervet próbál elfogadtatni az észak-koreai-amerikai nukleáris válságban, amely biztonsági garanciákat és az Észak-Koreának folyósított gazdasági segítség felújítását irányozza elő cserébe azért, hogy Phenjan kötelezettséget vállal: megőrzi a Koreai-félsziget atommentességét. Az ITAR-TASZSZ szerint hétfőre várható a koreai fél válasza a javaslatra. Loszjukovot vasárnap fogadta Dzso Csang Dok észak-koreai miniszterelnök-helyettes, Csö Te Bok, a parlament állandó bizottságának elnöke, valamint Kun Szun Un külügyminiszter-helyettes.