További Külföld cikkek
Délután arról számolt az orosz Itar-Taszsz hogy áttörték a parlament körüli kordont Viktor Juscsenko ellenzéki elnökjelölt hívei. A tüntetők a kordon áttörése után visszavonultak, az épület sokáig blokád alatt állt. A BBC jelentése szerint az eredménytelenül véget ért parlamenti ülés után a képviselők nem tudták elhagyni az épületet. A biztonságiak, tartva az épület elfoglalásától, minden ajtót és ablakot bezártak, a parlamentben tartózkodó - főként ellenzéki - képviselőket, illetve az eseményeket megfigyelő diplomatákat egy alagúton keresztül menekítették ki.
Parlamenti puccsra készülnek
A távozó elnök, Leonyid Kucsma, aki már korábban a választásokat hivatalosan megnyerő Janukovicsot szemelte ki utódjául, a helyzet "legitim és békés" rendezésére szólított. A távozó elnök szerint a nyugati kormányok a választások tisztaságát megkérdőjelező nyilatkozatai "rontanak a helyzeten". A választások eredményét az összes európai kormány és az Egyesült Államok sem fogadja el hitelesnek.
Az Index helyszínen tartózkodó tudósítói szerint százezrek vonultak az utcára a szavazatok újraszámlálását, valamint a választási bizottság által hivatalosnak mondott választási eredmények megsemmisítését követelve. A tömeg Juscsenko nevét skandálta és a CVK bukását követelte. Többen Janukovics és Kucsma államfő bebörtönzését követelték
Délután is békésen zajlottak az események. "A tüntetők mosolyognak rájuk, többen a rendőrök kezét rázzák, megköszönve, hogy nem avatkoztak közbe", jelentették az Index helyszíni tudósítói.
A tüntetők soraiban terjedő hírek ellenére nem oszlatták fel hétfő éjszaka a kijevi ellenzéki tüntetést, kedden délelőtt tíz órára pedig újból megtelt a Függetlenség tér. Már kora reggel tízezrek gyűltek össze Kijev központjában, két nappal az ellenzék szerint elcsalt választások után az ellenzéki jelölt győzelmének kihirdetését követelve. A békés tiltakozókhoz vidéki pártolóik is csatlakoztak, a helyiek pedig élelemmel segítik a két napja kitartó keménymagot.
Bővebben a békés forradalom második délelőttjéről>>
Beavatkozásra készek
Bár Viktor Juscsenko vezette Mi Ukrajnánk ellenzéki párt kisebbségben van, a kormánypártok közül is akadnak támogatói, többek között Alekszander Moroz vezette szocialisták. Ha a bizalmatlansági indítvány sikerrel jár, az új CVK megkezdheti a vitatott szavazatok újraszámlálását.
A parlament elé vonulás ugyanakkor kockázatos is lehet, az ukrán Legfőbb Ügyészség, a nemzetbiztonság és a hadsereg hétfői közleménye szerint a fegyveres erők készek "gyorsan és hatásosan" közbeavatkozni, ha veszélyben látják az ország alkotmányos rendjét.
Bővebben a tüntetés szétverésétől tartó demonstrálókról>>
Az ellenzéki tömegtüntetés a vasárnapi győzelmi ünneplésből alakult ki hétfő reggel. A délelőtti demonstráció délután háromkor vált tömegtüntetéssé, amikor Juscsenko megkérdőjelezte a választások eredményét. A tömeg alkotmányos forradalomra készült, Juscsenko utasítására a CVK leváltásár kívánták kikövetelni a parlamenttől.
Bővebben a hétfő délelőtti eseményekről>>
Hét város már átállt
Az este során több város, Kijev, Ivano-Frankovszk és Lvov is Juscsenkót ismerte el a választások győztesének. Közös nyilatkozatuk alapján készek teljesíteni a legitim államfőnek tekintett ellenzéki politikus minden utasítását és rendeletét. A három lázadó városhoz időközben Ternopil, Vinnicja, Luck és Hmelnyickij is csatlakozott. Kijev mellett Ungváron és Lvovban is tömegdemonstrációk kezdődtek a "választások valódi eredményének" nyilvánosságra hozatala érdekében. Lvovban kedden százezren, az északkeleti Szumi városában ötvenezren vonultak az utcákra.
Bővebben a városok lázadásáról>>
Az ellenzék által vitatott választási eredmények az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, illetve az amerikai szenátus külügyi bizottságának megfigyelői szerint is "összehangolt csalások" alapján születtek meg. A nyugati kételyek ellenére Vlagyimir Putyin sietve ismerte el győztesnek az oroszbarát Viktor Janukovics kormányfőt.