További Külföld cikkek
- Őrült fegyverkezésbe kezdett ez a két arab ország
- Ukrajna kibújhat a Nyugat korlátja alól, hamarosan elérhetik Vlagyimir Putyint
- Több kisgyermek és egy fiatal futballista is van az újvidéki tragédia áldozatai között
- Több száz katona indul Valenciába, kemény bírálatok érték az árvízi védekezést
- Több mint ötvenen meghaltak Izrael légicsapásaiban
Nem volt köze Gregorij Gongadze meggyilkolásához a pénteken öngyilkosságot elkövető Jurij Kravcsenko egykori ukrán belügyminiszternek, állítja Leonyid Kucsma, az ország decemberben leváltott elnöke. Kravcsenkót pont az öngyilkossága napjára rendelte be kihallgatásra a kijevi ügyészség a Kucsma kormányát gyakorta bíráló, a kormányzati korrupciót leleplező újságíró meggyilkolásával kapcsolatban.
Távol a megoldás
Kravcsenko lefejezett holttestét 2000 őszén találták meg Kijev közelében. Az azóta hatalomra került akkori ukrán ellenzék Kucsmát és kormányát vádolta a gyilkossággal. Kucsma - és Kravcsenko - bűnösségére utal egy telefonbeszélgetés, amit az elnök egy volt testőre, Nyikolaj Melnicsenko rögzített. Az egykor az FBI alkalmazásában álló szakértők szerint a felvételen egyértelműen Kucsma beszél Kravcsenkóval arról, hogy Gongadzét meg kell ölni.
A négy és fél éve megoldatlan, Kucsma elnöksége alatt egyszer már lezárt ügy a múlt hét kedden vett fordulatot, amikor az ukrán hatóságok három rendőrt is őrizetbe vettek a gyilkosság gyanújával. Az ügyészség - melynek nyomozását ugyanaz a személy vezeti, aki két éve lezártnak minősítette az ügyet - kedden már a rejtély "megoldásáról" beszélt. Kravcsenko pénteki öngyilkossága azonban újra csavart az ügyön, a volt belügyminiszter halála után a gyilkosság koronatanúja, életét féltve, külföldre menekült.
Kucsma ármánykodott
Kravcsenko holttestét hétfő délelőtt Kijevben ravatalozták fel egy belvárosi színházban, ahol mintegy száz ember, köztük Kucsma volt elnök és néhány parlamenti képviselő rótta le kegyeletét, a hatalom új birtokosai azonban semmilyen formában nem képviseltették magukat.
Az épület előtt újságíróknak nyilatkozó volt államfő védelmébe vette Kravcsenkót. "Soha nem fogom elhinni, hogy bármilyen körülmények között ki tudott volna adni egy ilyen bűncselekményre szóló parancsot", jelentette ki Kucsma hamuszürke arccal. "Egy kérdés vár megválaszolásra: kinek származhatott haszna belőle? Kravcsenko választ adott erre a kérdésre, amikor búcsúlevelében közölte, hogy nem bűnös, amit ezennel megerősítek", jelentette ki.
A nyomozók elmondása szerint Kravcsenko hátrahagyott, kézzel írott levelében azt állította, hogy "Kucsma és környezete ármányainak áldozata", amit a volt elnök nem kommentált.
Útjában állt valakiknek
A bűnösségét firtató kérdésre Kucsma kijelentette, hogy az ügy egy játszma, ami 2000-ben kezdődött. "Kucsma elnök nyilvánvalóan útjában állt valakinek", referált magáról egyes szám harmadik személyben.
Hűséges emberének halálhírére a volt államfő lerövidítette csehországi üdülését, és már szombaton, az öngyilkosság felfedezésének másnapján visszatért Ukrajnába. Közvetlenül hazatérése előtt úgy nyilatkozott, biztos abban, hogy az ügyészség beidézi, és kész tanúvallomást tenni.
Az ügyészség azonban hivatalosan még nem jelentette be, hogy ki akarja hallgatni. Kucsma mindig is tagadta, hogy része lett volna Gongadze megölésében.
1. epizód
Kucsma: Helló.
Ismeretlen: Helló.
Kucsma: Add meg nekem azt a, valami "Ukrajnszka Pravda" (kivehetetlen). El kell döntenünk, mit csináljunk vele. Egyszerűen túl messzire ment.
Ismeretlen: Kell hozzá valami ügy.
Kucsma: Mi?
Ismeretlen: Csináljunk valami ügyet? (kivehetetlen)
Kucsma: Jó.
Ismeretlen: Az ügy... Egyszerűen lemásolunk egyet.
Kucsma: Nem, nem kell feltétlenül ügy... "Ukrajnszka Pravda", jó, ez már teljesen, blja, arcátlanság. A köcsög, blja. A grúz, grúz.
Ismeretlen: Gongadze?
Kucsma: Gongadze. Ki támogatja?
Ismeretlen: Hát, jelenleg most Morozzal [jelenleg a szocialista párt vezetője] dolgozik, ezzel a Granival [webszájt neve]
Kucsma: Ez, blja... valami kurvapecér, blja... deportáljátok, blja, Grúziába és dobjátok ott ki, bassza meg. Vigyétek Grúziába és dobjátok ki ott. A csecsenek majd ellopják, és kiütik.
2. epizód
Kucsma: Szóval, nem felejtem el, itt van ez a Gongadze...
Kravcsenko [belügyminiszter]: Azt hiszem, már hallottam ezt a nevet.
Kucsma: Hát, a köcsög, blja, túlment az utolsó határon.
Kravcsenko: Gongadze. Már egyszer keresztbe tett nekünk valahol
Kucsma: Mi?
Kravcsenko: Figyelmen kívül hagytuk. Utánanézünk.
Kucsma: Folyamatosan irogat valami "Ukrajnszka valami Pravdának", és felteszik az internetre, érted? Ki támogatja?
Kravcsenko: (kivehetetlen) Vannak embereim...
Kucsma: De a lényeg, hogy le kell állítani. Vologya azt mondja, a csecseneknek kellene elrabolniuk, és Csecsenföldre vinniük, hogy bassza meg magát és könyörögjön váltságdíjért...
4. epizód
Kucsma: Ez a Gongadze.
Kravcsenko: Én, dolgozunk rajta, vagyis...
Kucsma: Elmondom neked, elviszitek, kidobjátok. Adjátok a csecseneknek. (kivehetetlen) Aztán a váltságdíj,
Kravcsenko: Átgondoltuk. Valami ilyesmi módon fogjuk csinálni.
Kucsma: Arra gondolok, hogy vigyétek el, vetkőztessétek le, blja, gatya nélkül hagyjátok ott valahol, hadd üldögéljen ott.
Kravcsenko: Egyszerűen megoldjuk, blja, ma jelentették nekem. Tudjuk hol van: merre jár, hogyan jár. Szerzünk valakit, aki elcsípi. Még egy kicsit tudakozódunk, aztán megcsináljuk. A csapatom vadászalakulat, olyanok mint a sasok, megcsinálnak mindent, amit akarsz.
Forrás: Radio Free Europe
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!