További Külföld cikkek
- Elon Musk megváltoztatja a németországi erőviszonyokat?
- Orbán Viktor Indiából küldött üzenetet
- A dél-koreai elnök elfogadja az alkotmánybíróság ítéletét, akárhogyan döntenek is
- Annyi hó esett, hogy le kellett zárni a kifutópályákat a manchesteri repülőtéren
- A világ negyedik legnépesebb állama klubtagságot kapott Kína és Oroszország mellett
Csalódott bírálók
A diplomaták leginkább Saron izraeli kormányfő egyoldalú kivonulási tervének támogatása miatt bírálják Busht. "Ön szégyentelenül támogatja Saron törvényen kívüli gyilkosságait, Izrael berlini fal jellegű határépítési tervét, a megszállt övezetekben bevezetett kemény katonai rendelkezéseket és most még Saron egyoldalú tervét is" - vádolja Busht a diplomaták levele.
"A lehető világok legrosszabbika felé tartunk" - nyilatkozta a BBC-nek a levél egyik aláírója, Greg Thielmann. A külügyminisztérium egykori elemzője az iraki háború után hagyta ott munkahelyét, mivel többször is konfliktusba került a hírszerzési adatok közül a csak az Irak tömegpusztítófegyver-programjaira utalókat figyelembe vevő védelmi minisztériumi héjákkal. Véleménye szerint az amerikai kormány "visszafordíthatatlan károkat okozott az arab világ szemében".
Mindkét pártot megnyernék
A Bush ellen szövetkező diplomaták kedden sajtótájékoztatót terveznek, a tiltakozást szervező - és több aláírónak munkát is adó - Amerikai Oktatási Szövetség (AET) szerint többen csatlakozhatnak a tiltakozókhoz. "Az aláírókat összehozza a közös félelem, hogy az Egyesült Államok rossz irányba halad" - áll az AET közleményében.
Az AET üdvözölte 52 brit diplomata múlt heti hasonló akcióját, amikor Tony Blair közel-keleti politikáját bírálva Bush megfegyelmezésére szólították a brit kormányfőt. A szövetség reményei szerint kritikájuk mindkét nagy amerikai pártban meghallgatásra és támogatókra talál.
Ősi ellentétek
A tiltakozás hátterében mindenesetre az amerikai külügyminisztérium és Izrael rossz viszonya is lehet. Az Egyesült Államok ugyan Izrael legfőbb támogatója, a kormányzatban azonban a külügyminisztérium mindig is kicsit hűvösen viszonyult a közel-keleti országhoz. Nem véletlen, hogy a mindenkori izraeli vezetés általában közvetlenül a Fehér Házzal, és nem a külügyminisztériummal tárgyal. A tiltakozás fő szervezője, Andrew Killgore a demokrata Jimmy Carter elnöksége alatt Katarban szolgált diplomataként.