Bush megmentette a börtöntől Robogós Libbyt
További Külföld cikkek
- Georgia 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az EU-val
- Németországban őrizetbe vettek egy fiatalkorú férfit, aki terrortámadásra készülhetett
- Vlagyimir Putyin fél megnyomni a piros gombot
- Többezres tüntetések követték a romániai választások eredményét
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
Bush megkerülte a törvényeket, hogy megvédje egy sajátját, morgolódnak a demokraták Washingtonban. És valóban, George W. Bush az utolsó pillanatban, a börtönbe vonulás előtt változtatta meg elnöki jogkörben Lewis "Robogós" Libby, a Valerie Plame CIA-ügynök lebuktatásával vádolt alelnöki tanácsadó büntetését.
Bush azután lépett, hogy Libby elbukta utolsó fellebbezését is, így két és fél évre börtönbe kellett volna vonulnia. Bush az egész botrány idején feltűnően csendes volt, de a fellebbviteli bíróság döntése után úgy érezte, ideje beavatkoznia.
Sok sár, kevés felelős
A republikánusok konzervatív szárnya - ide tartozik Libby főnöke, Dick Cheney alelnök, akinek a felelőssége szintén felmerült a bosszúból lebuktatott Valerie Plame ügyében - egy ideje már teljes elnöki kegyelmet követeltek Bushtól Libbynek. Az elnök idáig nem ment el, csak Libby börtönbüntetését engedte el.
Azaz, Libby Bush döntése után is bűnösnek számít, az ítéletet nem módosították. A volt alelnöki tanácsadónak be kell fizetnie a 250 000 dolláros büntetését is.
Bush régebben azt ígérte, hogy nem avatkozik bele az ügybe, amíg a fellebbezési folyamat le nem zárul. Végső döntését azzal indokolta, hogy tekintettel Libby közszolgálati teljesítményére indokolatlanul súlyosnak tartja a büntetést.
Hazudott, félrevezetett
Libbyt a bíróság kétrendbeli hamis tanúzás, valamint az FBI nyomozásának akadályoztatása miatt ítélte el. Az FBI azért indított vizsgálatot, mert a Fehér Ház egyik alkalmazottja - gyaníthatóan maga Libby - pár nappal Joseph Wilson volt nagykövet Bushsal és az iraki háborúval szemben kritikus, az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló bizonyítékok egyikét részleteiben cáfoló cikke után kiszivárogtatta a sajtónak, hogy Wilson neje, Valerie Plame CIA-s.
Plame ráadásul szigorúan titkos fedésben dolgozó ügynök volt, így lebuktatása gyakorlatilag árulásnak minősül. A nyomozás során azt nem sikerült bizonyítani, hogy a kiszivárogtató ezzel tisztában lett volna.
Vannak egyenlőbbek
Az ügyben indított nyomozás során Libby hamisan tanúskodott, vallomásával félrevezette a nyomozó ügyészt, Patrick J. Fitzgeraldot. Fitzgerald egyébként felháborodott Bush döntésén. "Az ügyben eljáró szövetségi bíró a felek meghallgatása után jogrendünknek megfelelő ítéletet hozott. Alapvetően fontos lenne, hogy a törvény hatalma minden egyes állampolgárral szemben egyenlően lépjen fel" - nyilatkozta a Washington Postnak.
A börtönbüntetés feloldását a demokraták is pártpolitikai döntésként értékelték, a repubikánusok és Libby bölcsen hallgattak az ügyben.