További Külföld cikkek
- Tovább pusztít a tűz Hollywoodban, csodával határos módon azonban Tom Hanks otthonát kikerülték a lángok
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
Lord Sutherland, a fõbíró |
A skót bírák a két vádlott, a líbiai Abdelbaset Ali Mohmed al-Magrahi és al-Amin Khalifa Fhimah ügyvédeinek kérésére fogalmazta meg a felkérést, miután az ügyvédek életfontosságúnak tartják az amúgy titkos információt. Ranald Sutherland bíró szerint Skócia főügyésze mindent megtesz annak érdekében, hogy a táviratok tartalmát teljes egészében megismerhessék, de annak is tudatában van, hogy a dokumentumok a CIA birtokában vannak, a skót bírák pedig nem utasíthatják az amerikai tikosügynökséget egy dokumentum kiadására.
270 halott, közülük négy magyar
1988 decemberében a PanAm amerikai légitársaság 103-as számú járata (London-New York) felrobbant a skóciai Lockerbie város felett. A merényletnek 270 áldozata volt - köztük négy magyar -, a 243 utas és 16 főnyi személyzet a gépen, további 11 ember a földön lelte halálát. A terrorista akcióért Líbiát tartja felelősnek a CIA, de Irán bűnössége is felvetődött. Líbia, Amerika és Nagy-Britannia kompromisszumos megegyezése szerint a pert egy semleges ország területén, a holland Camp Zeistben, de skót törvények szerint, skót törvényszék előtt folytatják. Ha a két férfit bűnösnek találják életfogytiglani börtönbüntetés vár rájuk.
A PanAm 103 lezuhanásakor 270-en haltak meg |
A táviratok titkos információt is tartalmaznak
A vád képviselői szerint a perben bemutatott táviratokat azért kellett ,,cenzúrázni", mert azok titkos információkat tartalmaznak, CIA-ügynökök valós és kódolt neveit, helyszíneket és információszerzési módszereket. Szerintük a kihúzott információ lényegtelen a Lockerbie-per szempontjából. Az ügyvédek szerint Giakat csak a távirat teljes tartalmának ismeretében lehet majd kihallgatni, és keresztkérdéseket feltenni.
A huszonöt táviratot 1988. augusztus 10. és 1989. augusztus 31. között Giakat kihallgató ügynökök küldték Washingtonba. A líbiai férfi önként ajánlotta fel szolgálatait a CIA-nek. A vád koronatanújának tartott Giaka jövő hétfőn fog tanúskodni a Lockerbie-perben, kérése szerint arcát és hangját eltorzítják.