McCain grúz támaszponton szidta az oroszokat
John McCain a Wall Street Journalban megjelent nyilatkozatában azt sürgette, hogy a NATO küldjön Grúziába "ténylegesen független és semleges" békefenntartó egységeket, hogy stabilizálhassák a helyzetet. McCain határozottan grúzpárti elkötelezettsége mellett olajüzlet is állhat: Randy Scheunemann, McCain külpolitikai tanácsadója nemrég még Stephen Payne érdekeiért lobbizott. A texasi üzletember a Caspian Alliance Inc. révén komolyan érdekelt a térség olajügyeiben, többek között Grúzia területén keresztül menő olajvezetékben. Egy, a Nation című amerikai lapban megjelent publicisztika szerint a republikánus elnökjelölt elkötelezettsége Grúzia mellett összefügg Randy Scheunemann korábbi megbízásaival.
McCain még 2005-ben terjesztett a szenátus elé egy javaslatot Scheunemann ösztönzésére, melyben a Grúziától elszakadni igyekvő, orosz befolyás alatt álló Dél-Oszétia békés visszacsatolását sürgette. A szenátus akkori, szimbolikus, de a diplomáciai kapcsolatokban sokat számító segítő nyilatkozatát a grúz nagykövetség akkor a honlapján is közölte. McCain támogatta Grúzia NATO-csatlakozási törekvéseit is. 2006-ban a müncheni 44. Biztonságpolitikai Konferencián McCain beszédet tartott, melyben leszögezte: Grúzia jövőbe mutató politikai, gazdasági és katonai reformokat hajtott végre, így a későbbiekben alkalmas lesz a NATO-ba való belépésre.
2006-ban McCain Grúziába látogatott, és a Szenakiban található grúz katonai támaszponton tartott beszédében kijelentette: Grúzia Amerika "legjobb barátja", valamint hogy az orosz békefenntartókra nincs szükség a térségben. Csütörtökön erről a támaszpontról indultak Dél-Oszétiába Grúzia inváziós csapatai.
A Wall Street Journal Barack Obama nyilatkozatát is közli, melyben McCain-hez hasonlóan elítélte az oroszok grúziai hadműveletét és méltatta Grúzia területi integritásának fontosságát.