Az ETA tagadja, hogy köze lenne a merénylethez
További Külföld cikkek
- A dél-koreai elnök elfogadja az alkotmánybíróság ítéletét, akárhogyan döntenek is
- Annyi hó esett, hogy le kellett zárni a kifutópályákat a manchesteri repülőtéren
- A világ negyedik legnépesebb állama klubtagságot kapott Kína és Oroszország mellett
- Hónapokra az űrben rekedtek, mégsem érzik magukat elveszettnek a NASA asztronautái
- Bűnösnek vallotta magát egy jakuzavezér nukleáris anyagok csempészésében
A bukaresti külügyminisztérium pénteken bejelentette, hogy két román állampolgár már bizonyosan életét vesztette a madridi merényletben. Az 1400 sebesült között mintegy 80 románt találtak.
Az ETA cáfol
Tekintse meg képeinket! |
A spanyol belügyminisztérium ugyanakkor úgy nyilatkozott az ETA közleményéről, hogy "nem tudnak róla, és tartják magukat Angel Acebes belügyminiszter sajtókonferencián tett kijelentéséhez, miszerint az ETÁ-t tartják a merényletek elkövetőjének.
Közben péntek este a spanyol belügyminiszter azt nyilatkozta, hogy az a fel nem robbant pokolgép, amelyet az egyik elpusztított vonatban találtak egy hátizsákban, "új nyomokat nyit meg a vizsgálat előtt", mert a szerkezet, amelyet egy géppisztollyal erősítettek meg és egy mobiltelefonhoz kötöttek, nem jellemző az ETA módszereire.
|
A baszk miniszterelnök bizonyítékokat követel az ETA ellen
Bizonyítékokat követelt pénteken a baszk miniszterelnök a madridi kormánytól azon állításának alátámasztására, miszerint az ETA (Baszkföld Haza és Szabadság) baszk szakadár szervezet követte volna el a közel kétszáz halálos áldozatot követelő madridi terrortámadást.
Juan José Ibarretxe kijelentette: kulcsfontosságú kérdésről van szó, mert ez erősen befolyásolhatja a politikai légkört két nappal a spanyolországi általános választások előtt. A robbantások tovább élezték a feszültséget Madrid és a baszk nacionalisták között, akik nagyobb önrendelkezést követelnek.
Arnaldo Otegi, az ETA-kapcsolatok miatt betiltott radikális Batasuna párt vezetője lerótta kegyeletét az áldozatok előtt. Ilyesmire korábban egyetlen ETA-merénylet után nem volt példa. José Maria Aznar spanyol kormányfő azonban úgy nyilatkozott, hogy nem hatja meg a Batasuna rokonszenv-tüntetés.
Béketüntetések Spanyolországban
Kétmillióan gyűltek össze péntek este hét órára a spanyol főváros központjában a madridi terrortámadást elítélő tüntetésre. A zuhogó eső dacára a madridiak elözönlötték a Colon tér és a Cibeles szökőkút közötti híres Castellana sugárutat. A madridi metró egész délután ingyen szállította mindazokat, akik részt akartak venni a tiltakozó megmozduláson. A tömegben sokan viselnek fekete szalagot, a külvárosokból érkezők öntapadós matricákon tüntették fel magukon településeik nevét. Fiatalok egy csoportja "Soha többé gyilkosságokat" feliratú transzparenst bontott ki.
Számos európai vezető politikus érkezett a tiltakozó felvonulásra, ott van többek között Silvio Berlusconi olasz, Jean-Pierre Raffarin francia miniszterelnök, Joschka Fischer német és Teresa Gouveia portugál külügyminiszter, Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke és Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
Az MTV Este című műsorának helyszíni tudósítója szerint este 10 órakor még tartott a tüntetés. A terrorizmus elleni demonstráción változatos szitkokat tartalmazó transzparensekkel vonultak az embereket, rendbontás azonban nem történt. A spanyol rendőrség szerint több mint nyolcmillió spanyol tüntetett pénteken este a terrorizmus ellen országszerte. Ez volt minden idők legnagyobb méretű tiltakozó megmozdulása az országban, minden ötödik spanyol az utcára vonult.
Klikk a képre! |
A madridi robbantássorozat elleni tiltakozás jegyében párhuzamosan Spanyolország-szerte tömegtüntetéseket tartanak, valamennyi politikai erő és társadalmi szervezet közreműködésével. A megmozdulásokat az alkotmány védelmében és a terrorizmus elleni harc jegyében hirdették meg.
A barcelonai tiltakozó felvonuláson részt vesz Kertész Imre Nobel-díjas író, aki Felszámolás című könyve megjelenése alkalmából tartózkodik a katalán fővárosban.
Incidens a barcelonai tűntetésen
Kisebb incidens zavarta meg péntek este a madridi merényletek elleni tüntetést Barcelonában: tüntetők egy csoportja kifütyülte a kormányzó Néppárt vezető politikusait.
Rodrigo Rato első miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter és Josep Piqué volt külügyminiszter emiatt kénytelen volt elhagyni a tüntetés végén menetet.
"Ez azért történt, mert jobboldali kormányunk van" - kiáltották egyes tüntetők.
Az incidenst leszámítva a tüntetés, amelyen mintegy másfél millióan vettek részt, békésen zajlott.
Latin-Amerika több városában, főként Buenos Airesben és Mexikóvárosban ezrek gyűltek össze, hogy kifejezzék szolidaritásukat a spanyol néppel.
Néma megemlékezés Európa-szerte
Három perces, a madridi merényletekre való néma emlékezésre szólította fel az európai országokat Bertie Ahern ír kormányfő, az Európai Unió soros elnöke. Felhívásában Ahern azt kérte, hogy a megemlékezést hétfőn, greenwichi idő (GMT) szerint 11 órakor (közép-európai idő szerint déli 12 órakor) tartsák meg.
Az ír miniszterelnök - egyetértésben a spanyol hatóságokkal - pénteki közleményében leszögezte: valamennyi európa tanácsi kollégája nevében nyilatkozik, és valamennyien együttérzésükről biztosítják a spanyol népet és José Maria Aznar kormányfőt.
|