Újra a nyilvánosság elé lépett Malina Hedvig
További Külföld cikkek
- Földrengés veszélyére figyelmeztetnek Fukusima közelében
- A „nácizmus rehabilitálása” miatt kapott letöltendő börtönt egy ember Oroszországban
- Magánzárkába dugták az Iránban letartóztatott európai riporternőt
- Oroszország hatalma visszaszorulóban, Vlagyimir Putyin mindent egy lapra tett fel
- Azbej Tristan: Vannak olyan országok, ahol a karácsony nyilvános megünneplése egyet jelent az életveszéllyel
Malina Hedvig, a nyitrai egyetemen tanuló szlovákiai magyar diáklány is felszólalt hétfőn Pozsonyban azon a találkozón, melyet az M.R. Stefánik nevét viselő Konzervatív Intézet rendezett az emberi jogok napja alkalmából. A csallóközi magyar egyetemista, akit állítása szerint tavaly augusztusban két, máig ismeretlen bőrfejű azért vert meg, mert magyarul beszélt, emlékezetes tavalyi sajtótájékoztatója óta először hallatta hangját a nyilvánosság előtt.
Kijelentette, saját pokoljárása is az emberi jogok megsértésének minősül. Köszönetet mondott mindazoknak, akiktől segítő támogatást kap abban a törekvésében, hogy a neve megtisztuljon mindattól, ami a vele történt sérelmek során rárakódott.
Malina Hedvig több mint egy éve küzd igazáért, de eredménytelenül, mert a szlovák hatóságok alapállása szerint a sérelmére elkövetett támadás történetét ő maga találta ki, és mert ez a hatóságok megtévesztésének gyanúját veti fel. Két lakossági feljelentés alapján hosszú hónapok óta azt vizsgálják, vajon hazudott-e a lány, amikor a rendőrségen panaszt, majd részletes vallomást tett. Ennek során - mint ő és ügyvédje, Roman Kvasnica azóta is töretlenül állítja - durván bántak vele, megalázták, és alapvető emberi jogait is megsértették.
A két lakossági feljelentő egyike időközben öngyilkos lett, a másikról pedig kiderült, hogy korábban a szlovák titkosszolgálat ügynöke volt. Nyáron a médiában egy nyitrai férfi elmondta, közeli kapcsolatban áll egy nyitrai családdal, amelynek fiatalkorú fiúgyermeke, a szélsőséges újnáci csoportokkal rokonszenvező, és nyílt magyarellenességet tanúsító Robert Benci a Malina Hedvig elleni támadás egyik elkövetője. Ezt a fiúnak alibit igazoló Benci család is tudja, bár öbbek szerint az alibi ellentmondásos, a rendőrség mégis stabilnak tartja.
Megváltozott álláspont
Robert Fico kormányfő és belügyminisztere, Robert Kalinák annak idején az országos rendőrfőkapitánnyal közösen megtartott nemzetközi sajtótájékoztatón igyekeztek azt bizonyítani, hogy Malina Hedviget senki sem verte meg. Később a rendőrfőkapitány azt állította, valaki megverte ugyan, de nem úgy, ahogyan azt Hedvig előadja.
Fico azóta úgy nyilatkozott, hogy a Malina Hedvig-ügy mögött a kormánya megbuktatásán mesterkedő erők állnak. A szlovák közvélemény szinte egyhangúan Malina Hedvig ellen fordult, és pártolta a hivatalos szlovák álláspontot, időközben azonban - elsősorban a szlovák média Hedvig igazát erősítő oknyomozása miatt - ez jelentős átrendeződést mutat, egyre több szlovák hisz Hedvignek.
Boszorkányüldözés
Hétfőn, az emberi jogok napján szervezett fórumon is neves szlovák értelmiségiek álltak ki Hedvig mellett. A Prágában élő Fedor Gál, az 1989-es rendszerváltó események szlovákiai vezéralakja ismét égbekiáltónak nevezte a Hedvig elleni boszorkányüldözést, mondván, Szlovákiában ma számos embert ér durva és orvosolatlan jogsérelem. A fórumon a Konzervatív Intézet nyilatkozatban mondta ki: "A Meciar-rezsim a katasztrófa szélére sodorta az országot, durván sárba taposta az alapvető emberi és szabadságjogokat. Most annak vagyunk tanúi, hogy Robert Fico meciari hagyományokhoz csatlakozó kormánya a jogállamiságot aláásva, ismét az alapvető emberi jogok módszeres megszegésének sorozatába kezdett."
A Malina Hedvig-ügy a hivatalos magyar-szlovák kapcsolatokat is megrontotta.
A nyomozók két héttel a támadás után lezárták az ismeretlen elkövetők elleni nyomozást. A rendőrség és a kerületi ügyészség, valamint a felülvizsgálatot végző legfőbb ügyészség ma is csak a lány szavahihetőségét firtatja, és nem az elkövetőket keresi, sérelmezi Malina Hedvig védője. Miután Kvasnica a lány ügyének felvállalása óta minden lehetséges szlovákiai intézménynél hasztalan keresett jogorvoslatot, a minap az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult, ahol a védencével azonos szándéka szerint nem anyagi kártérítést, hanem erkölcsi jóvátételt keresnek.