További Külföld cikkek
- Romániát és Bulgáriát már csak egy hajszál választja el a schengeni övezettől
- Ukrajnában Nobel-békedíjra jelölték Donald Trumpot
- Megszólalt a német hírszerzés vezetője: Putyin támadásra készül a Nyugat ellen, a NATO kudarcát akarja
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
Tagadta az aláírásgyűjtést
A román választási előírások szerint parlamenten kívüli kisebbségi szervezet abban az esetben indulhat a választásokon, ha az ország tizenöt megyéjében legalább huszonötezer aláírást összegyűjt. Egy megyében legalább háromszáz aláírást kell összegyűjteni.
A BEC vizsgálata szerint azonban az MPSZ aláíróívjeiről Temes és Arad megyében is többtucat aláírást kellett kihúzni, így az ottani támogatók száma már nem éri el a törvényileg előírt háromszázat. Temes megyében az a személy, akit az érvénytelenített aláírások összegyűjtőjeként tüntettek fel az íveken, közjegyző által hitelesített nyilatkozatban tagadta, hogy bármilyen köze lett volna az aláírásgyűjtéshez.
Halottak és egy kiskorú
Arad megyében a rendőrség vizsgálata szerint a lista negyvennégy aláírója tagadta, hogy támogatta volna az MPSZ-t. A hatóságok kimutatták azt is, hogy a listán aláíróként szereplő 120 ember közül kettő már nem is volt az élők sorában a listák összeállításának pillanatában, egy személy pedig kiskorú volt. Szilágy megyében a rendőrség tíz olyan aláírót azonosított, akik az MPSZ kérésére azért adták kézjegyüket, mert azt hitték, hogy a kettős állampolgárság támogatásához kérik az aláírásukat.
Victor Pasca-Camenita, a BEC szóvivője szerint az MPSZ listái lényegében a júniusi helyhatósági választásokra összegyűjtött listáknak a másolatai.
Politikai üldözést sejt
A jobboldali, a Fideszhez közel álló új magyar szervezet választmányi elnöke, Szilágyi Zsolt szerint a BEC nem bizonyította jogerősen, hogy az MPSZ aláírási listái hiteltelenek lennének. A testület írásban sem közöl semmit a szövetséggel. "Amint kezünkben lesz az elutasító határozat, rögtön fellebbezni fogunk", mondta.
Szilágyi szerint a választási iroda nem jogi, hanem politikai döntést hozott. Véleménye szerint ezt bizonyítja, hogy az MPSZ fő riválisának, a Románia Magyarok Demokratikus Szövetségének (RMDSZ) elnöke, Markó Béla már a múlt héten "tudta, mi lesz a BEC döntése". Markó a múlt csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy az MPSZ-nek nem sikerült összegyűjtenie az induláshoz szükséges aláírásokat.