A három zászlóaljnyi erőt abból az ezredből válogatták össze, amely egyébként is a NATO európai békefenntartási tevékenységének tartalékalakulataként áll folyamatos készenlétben. Nagy-Britannia jelenleg 260 katonát állomásoztat Koszovóban, és mintegy 1200-at Bosznia-Hercegovinában.
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a tartományban állomásozó NATO-alakulatok főparancsnoka felhatalmazást adott az egységek parancsnokainak a megfelelő szintű erő használatára "katonáink biztonsága, az ártatlan emberek védelme érdekében és azért, hogy helyreállítsák a mozgásszabadságot Koszovó egész területén". Holger Kammerhoff tábornok közlemény szerint a parancsnok elrendelte tartalékos egységek bevetését a stabilitás helyreállítása érdekében.
A koszovói alakulatokat boszniai békefenntartók átvezénylésével is megerősítették. "Már folyamatban van a tizenhétezres haderő megerősítése" - mondta el a londoni Timesnak a boszniai NATO-haderő szóvivője. Az elképzelések szerint a NATO boszniai békefenntartó alakulatainak egy részét irányítja át a forrongó szerbiai tartományba. Az AP értesülései szerint a NATO háromszázötven katonát vezénylet át Boszniából és Olaszországból a forrongó tartományba. A katonák között egy százfős amerikai tengerészgyelogos alakulat is van.
Az erősítés küldése után rendkívüli tanácskozást tartottak a NATO nagykövetei is. A szervezet főtitkára, Jaap de Hoop Scheffer szerint "inkább véleménycseréről van szó", a csapaterősítések elrendelésén túl "a jelen pillanatban többet nem lehet tenni".
A koszovói összecsapásokban hatvanegy rendőr - köztük negyven ENSZ-rendőr - és tizenhét békefenntartó is megsebesült. A zavargásoknak csütörtök délig huszonkét halálos áldozata és ötszáz sebesültje volt.