Mohamed el-Baradei a Nobel-békedíjas
További Külföld cikkek
-
A fagyi visszanyal: a vámok miatt Amerikában drágulnak a termékek
- A dán miniszterelnök felszólította az Egyesült Államokat, hogy nem annektálhatja Grönlandot
- Egy iskolára mért csapást az izraeli hadsereg a Gázai övezetben
- Nincs vége a száj- és körömfájásnak: fertőtlenítőpontokat állítottak fel a szerb–magyar határon
- Betiltották Oroszországban Elton John AIDS Alapítványát
Mohamed el-Baradei, az ENSZ Nemzetközi Atoneregie-ügynökségének (NAÜ) a vezetője nyerte el a Nobel-békedíjat 2005-ben. Baradeit tavaly Hans Blix, az ENSZ fő fegyverzetellenőrével együtt tavaly emlegették az esélyesek között.
A Nobel-bizottság indoklása szerint el-Baradei "az atomenergia háborús felhasználásának megakadályozásáért és békés, a lehető legbiztonságosabb használatáért tett erőfeszítéseivel" érdemelte ki a díjat.
Hazánkba látogat
El-Baradei 1997 december elseje óta vezeti a NAÜ-t, megbízását idén az amerikaiak korábbi ellenkezése ellenére meghosszabbították. George W. Bush és kormánya azért ellenezte el-Baradei megbízásának meghosszabbítását, mert a NAÜ vezetője az iraki háború és az iráni atomválság idején is kompromisszumos megoldásokat keresve hátráltatta az amerikaiak háborús terveit.
A friss Nobel-díjas hétfőn Sólyom László meghívására Magyarországra látogat.
Tavaly volt esélyes

Mohamed el-Baradei
A Nobel-békedíj hagyományosan az egyik legmegtippelhetetlenebb. Az idén a fogadóirodák és a szakértők Marti Ahtisaari finn elnököt tartották a legesélyesebbnek. Jellemző, hogy a tavaly sztárolt Hans Blix és el-Baradei egyik találgatásban sem szerepelt.
Szerepelt viszont az állandó favorit Vacláv Havel, Bono Vox és a húsz évvel ezelőtti Live Aid koncert után idén Live8 néven segélykoncertet szervező Bob Geldof is. Az Index külpolitikai szakírója Horn Gyulát is az esélyesek közé sorolta a német egység tizenötödik évfordulóján a vasfüggöny lebontásában szerzett érdemei miatt.
Az Index szavazásán már csak a nemzeti büszkeség miatt is Horn Gyula toronymagasan végzett az élen az összes szavazat kétharmadával. Horn előnyére jellemző, hogy összesen 1593 szavazat érkezett, mégis kilencszáz szavazatos előnnyel végzett az élen.