Új nemzetvédelmi stratégiák Amerikában és Oroszországban
További Külföld cikkek
- Rosszul lett egy utas a repülőn, Ursula von der Leyen sietett a segítségére
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
Amerika nem lesz a ,,világ rendőre" |
A tanulmány szerint a védelmi feladatokat (komolyabb háborúk, helyi konfliktusok, békefenntartó tevékenység és katasztrófa elhárítás) egymással összehangolva, egyszerre kell tudnia ellátni a hadseregnek. Az amerikai hadsereg állandóan készenlétben áll több komoly konfliktus, (mondjuk a Perzsa-öböl és Korea) kezelésére, amely állapot nem egyeztethető össze a jövő évezred összetett kihívásaival és azokkal az utóbbi években körvonalazódó tendenciákkal, amelyek tagoltabb, gyorsabb kevésbé nehézkes hadsereget követelnek.
| |
|
Ahhoz pedig, hogy ez az áldatlan állapot megszűnjön, a Bizottság szerint a következő hadi tényezőkre van szüksége az Egyesült Államok haderejének. Kellenek nukleáris fegyverek, melyekkel megvédhető a haza és a szövetséges államok az esetleges támadástól, általános hadsereg a fontosabb háborúk megvívására, továbbá gyors reagálású, könnyen mozgósítható hadtestek a kisebb nemzetközi konfliktusok rendezésére, egy a belső rendet fenntartó biztonsági alakulat, és külön egységek, melyeket békefenntartásra és humanitárius akciók támogatására képeznek ki az Egyesült Államokban.
A Nemzetbiztonsági Bizottság jelentése nem az első, a témával foglalkozó dokumentum. Tavaly már kiadtak egy a védelmi rendszer korszerűsítésének új követelményeit körvonalazó tanulmányt. A bizottság szorgalmazta a nemzetközi terrorizmus elleni harcban a hathatósabb államok közötti együttműködést, valamint javasolta Kína, Oroszország és India mielőbbi integrálását a nemzetközi békefenntartó szervezetekbe. Hangsúlyt fektet a tanulmány arra is, hogy erősíteni kell matematikából és egyéb tudományos tantárgyak oktatásából, ha az ország lépést akar tartani a kor kihívásaival.
Természetesen nem maradhatott ki a jelentésből a jól ismert kitétel sem, mely szerint Amerika nem lesz a ,,világ rendőre", komolyan mérlegelni fogja az esetleges katonai beavatkozások előtt, hogy megéri-e belekeverednie az adott konfliktusba.
Oroszország is komoly katonai változtatásokra készül |
Az orosz védelmi rendszer átalakításában lényeges eltérések várhatók a korábbi katonai stratégiához képest. A doktrínában nincsenek felsorolva a "potenciális ellenfelek" mely politikai szempontból jelentős szakításnak számít a korábbi orosz katonai retorikával. A korábbitól eltérően nincs benne szó arról, hogy Oroszország lemondana az első atomcsapásról, ugyanakkor ezt csak az országot külföldről érő agresszió, az állam létét veszélyeztető külső támadás esetén hajthatják végre.
Az orosz védelmi rendszer átalakításában lényeges eltérések várhatók a korábbi katonai stratégiához képest |
A honvédelmet összességében nem csupán a fegyveres erők, hanem egy globális - "nemzetbiztonsági" - védelmi rendszer (politikai, gazdasági, össztársadalmi) közös feladatává teszik, a tervek szerint tehát az egyes diplomáciai lépéseknek is a honvédelmi doktrínával kell összhangban lenniük Oroszországban.