További Külföld cikkek
- Sosem látott NATO-hadgyakorlat kezdődik Romániában és Bulgáriában
- A német és a francia külügyminiszter tárgyalt Damaszkuszban az új szíriai vezetéssel
- Több száz szakembert várnak az Antarktiszra álomfizetéssel
- Zsákutcába jutottak az osztrák koalíciós tárgyalások, a pártok nem tudnak összefogni a szélsőjobboldal ellen
- Országos üzemzavar Németországban, káosz a reptereken
Tüntetések négy kontinensen
A Budapesten a Liszt Ferenc tértől a Hősök teréig vonuló Civilek a Békéért mozgalom ahhoz a február 15-i összeurópai békenaphoz csatlakozott, amelyről 2002. november elején Firenzében megrendezett Európai Szociális Fórum szociális mozgalmai és szervezetei döntöttek. A Porto Alegrében keltezett felhívásban ezt emelték világszintűvé. Ennek nyomán egész februárban Európa, Ausztrália, Amerika és Ázsia több nagyvárosában lesznek békedemonstrációk. A legnagyobbakat szombaton tartják.
|
London: egymillió embert várnak
A világ hatszáz nagyvárosában várhatóan milliók vesznek részt háborúellenes tüntetéseken a hétvégén. A civil szervezetek honlapjairól származó információk szerint Törökországtól Írországig, Németországtól Portugáliáig csaknem az összes NATO-országban lesznek az Európai Szociális Fórumhoz csatlakozó tüntetések. A mozgalom sokszínű tagjai hivatalosan ellenzik Szaddám Huszein rendszerét, azonban nem akarják, hogy egy esetleges háború miatt Irak és a térség népei szenvedjenek.
Az Egyesült Államok nagyvárosai közül New Yorkban, Chicagóban, San Franciscóban és Los Angelesben tartanak demonstrációt a hétvégén. Londonban egymillió embert várnak a szombati demonstrációra.
Olaszország nagyvárosainak utcáira összesen egymillió embert várnak február 15-re. Az olasz házakon, templomokon szivárványszínű zászlók lobognak majd "béke" felirattal, míg a velencei hidakról "mondj nemet a háborúra" transzparenseket lógatnak le. Torinóban a pacifisták benzinsztrájkot hirdetnek.
|
Hazaengedték a gyerekeket
A "békehét" egyik rendezvényén több mint százezer háborúellenes aktivista vonult pénteken az utcákra az ausztráliai nagyvárosban, Melbourne-ben, az Irak ellen tervezett amerikai katonai akció ellen tiltakozva. Ausztrália második legnagyobb városában már hajnalban tízezrek gyülekeztek az utcákon. Délelőtt a tömeg gyorsan nőtt, és még többen érkeztek az ebéd utáni órákban, az iskolákból ugyanis délben hazaengedték a gyerekeket, kifejezetten azért, hogy részt vehessenek a megmozduláson.
"Egyek vagyunk!" "Ne onts vért az olajért!" "Ne bombázd Irakot!" feliratú plakátokkal vonultak az utcákra a legkülönbözőbb korú résztvevők, anyák gyermekkocsikat tolva, sötét öltönyös üzletemberek, csakúgy, mint nyugdíjasok és egyetemisták. A hatóságok szerint a vietnami háború óta ez a legnagyobb háborúellenes megmozdulás Melbourne-ben.
A tüntetés John Howard miniszterelnök ellen is irányul, aki a közvélemény hangulatával szembehelyezkedve már korábban 2000 katonát és harci repülőgépeket küldött a Közel-Keletre, hogy egy Irak elleni hadművelet esetén segítségére legyenek az amerikai és a brit erőknek.