Kirúgták a niggerező brit honatyát

2007.03.08. 20:50
Azonnali hatállyal megfosztották árnyékkormánybeli tisztségétől a brit ellenzéki Konzervatív Párt egyik vezető alsóházi képviselőjét, aki aznap megjelent lapnyilatkozatában a pártvezetés szerint lealacsonyító módon beszélt a brit hadsereg színes bőrű katonáiról, kiejtve a tabunak számító "nigger" szót is.

Patrick Mercer, a tory árnyékkormány eddigi belbiztonsági államminisztere, aki korábban a brit hadsereg tisztje volt, a csütörtöki The Timesnak adott interjúban azt mondta: szolgálati ideje során sok olyan "semmittevő, mihaszna" katonával találkozott, akik felelősségre vonás esetén állandóan a "rasszizmus vádjának fedezékébe" vonultak.

Jól éltek az ezredében a fekete katonák

Mercer szerint a fekete katonák "jól éltek" az ő ezredében, "de amikor az ember azt kérdezte tőlük, hogy hívták-e már magát niggernek, rávágták, hogy igen".

Szerinte a hadseregben "már csak úgy van", hogy külső jegyeik alapján ugratják egymást az emberek, és például "egy vörös hajúnak sokkal nehezebb az élete, mint a feketéknek".

David Cameron, a Konzervatív Párt vezére és miniszterelnök-jelöltje csütörtökön közölte, hogy "teljes mértékben elfogadhatatlannak" tartja Mercer kijelentéseit, és Patrick Mercer "már nem az árnyékkormány tagja".

Öt perccel később már kirúgták

Cameron szerint a brit társadalomban "egyébként is túl sok a rasszista megnyilvánulás", és ezeket egyszerűen "nem lehet eltűrni, nem lehet rájuk kifogást találni, sem a hadseregben, sem máshol".

A BBC értesülése szerint a konzervatív vezér "nem egészen öt perccel azután" rúgta ki az árnyékkormányból Mercert, hogy elolvasta az interjút. Mercer ugyanaznap nyilatkozatban kért elnézést azoktól, akiket kijelentéseivel megbántott, és közölte, hogy saját elhatározásából is, "minden további nélkül" távozik a tory parlamenti frakció első padsorából.

A képviselő ugyanakkor megjegyezte: mondanivalóját "rosszul ítélték meg", és annak idején "nagy megtiszteltetésnek" érezte, hogy etnikai kisebbségek soraiból érkező katonák parancsnoka lehetett.