További Külföld cikkek
- Véletlenül is kitörhet az atomháború Ukrajnában
- Lemondott az anglikán egyház legfőbb vallási vezetője egy gyermekbántalmazási ügy miatt
- A liberálisok is bekerülhetnek a kormánykoalícióba a választásokon győztes Osztrák Szabadságpárt helyett
- Környezetvédők tiltakoznak a vatikáni karácsonyfa-állítás ellen
- Az Egyesült Államok babérjaira törne Kína a haditechnológia terén
,,Oroszország jövője mindannyiunknak fontos. Hazájuk fejlődése ma a világ egyik legfontosabb változása. A XXI. századot alapvetően meghatározza, hogy sikerül-e önöknek erős, modern, demokratikus országot felépíteniük." - mondta bevezetőjében az elnök.
Clinton és Putyin Könnyen áthidalható véleménykülönbségek |
Clinton természetesen kitért a rakétavédelmi rendszerek kiépítésével kapcsolatos kérdésekre is, de mint mondta, a két fél közti nézeteltérés csak technikai jellegű, tehát rövid határidőn belül áthidalható.
,,Hiszek benne, hogy meg tudunk kötni majd egy olyan megállapodást, ami megőrzi a korábbi kölcsönös elrettentést, nem borítja fel a stratégia stabilitást és nem érinti a '72-es ABM-szerződés alapelveit."
Amiben sikerült megállapodni
A két fél több, a rakétavédelemmel kapcsolatos szerződést is aláírt a hétvégén. Egyrészt megállapodtak, 34 tonnányi plutónium-készlet megsemmisítéséről. A szerződés alapján 1,75 milliárd dollár értékben építik fel Oroszországban a békés felhasználáshoz szükséges infrastruktúrát. Az üzlet része Amerika programjának, amellyel az általuk ,,veszélyesnek" minősített országok számára igyekszik hozzáférhetetlenné tenni az orosz nukleáris anyagokat.
Továbbra is kölcsönös elrettentés |
Amiben nem sikerült megállapodni
Ennek ellenére bejöttek azok a jóslatok, amik nem vártak komoly áttörést az úttól. Clinton európai útjának Moszkva volt a legfontosabb állomása, Moszkvában pedig a rakétavédelem, pontosabban az 1972-es ABM-szerződés módosítása lett volna a legfontosabb téma.
Mint ismert, az Egyesült Államok most kísérletezik egy rakétaelhárító-rendszer kifejlesztésével, ami viszont az oroszok szerint sérti az 1972-es ABM-szerződést, amely tiltja az ilyen védelem kiépítését. A megállapodás a hidegháborús MAD (Mutually Assured Destruction - kölcsönösen biztosított rombolás) logikájából következett, tehát, hogy ha sem a Szovjetuniónak, sem az Egyesült Államoknak nincs rakétaelhárító rendszere, akkor nyilván nem is fogják egymást interkontinentális ballisztikus rakétákkal megtámadni.
A szerződés a feleknek egy-egy rakétavédelmi bázis kiépítését engedélyezte: a Szovjetunió Moszkva védelmére, az USA az ellencsapás biztosítása érdekében egy rakétatelep mellé állította fel a maga rendszerét. Az Egyesült Államok azonban hónapok óta módosítani szeretné a szerződést - érvelésük szerint azért, hogy olyan országok esetleges támadása ellen védekezhessenek, amelyek az utóbbi években valószínűleg kifejlesztették saját interkontinentális nukleáris rakétájukat (ilyen lehet Észak-Korea, Irán és Irak).
Az orosz fél azonban újfent határozottan kijelentette, hogy nem hajlandó a szerződés módosítására. Igaz, emellett előállt egy olyan javaslattal, miszerint közös amerikai-orosz rakétavédelmet kellene kialakítani - egy olyan rendszert, amely a rakétákat a kilövés után azonnal megsemmisíti, nem várva meg, hogy azok elérjék pályájuk felső részét. Ennek a rendszernek a legnagyobb része értelemszerűen Oroszországban lenne, mivel ez van közelebb az említett országokhoz - azonban ez feltehetően az amerikaiaknak jelentene túl nagy kockázatot.
Clinton a rádióban
Clinton elnök ezzel a felvetéssel kapcsolatban egy rádióinterjúban kijelentette: ,,Az a probléma, hogy egy ilyen rendszer kifejlesztése akár tíz évet is igénybe vehet, míg a fenyegetés szerintünk öt éven belül éles támadásban manifesztálódhat. A mi rendszerünk pedig ennyi idő alatt elkészülhet."
Egyébként Clinton nem állami rádiónak nyilatkozott, ezzel is kifejezve fenntartásait az orosz belügyminisztérium vitatható módszerei miatt. Mint ismert, májusban orosz kommandósok foglalták el a Media-Moszt holding székházát. A házkutatásokat állítólag a pénzügyminisztérium egyes vezetői ellen folyó nyomozás keretében folytatják az orosz főügyészség munkatársai a különleges rendőri erők biztosítása mellett.
Visszatérve a rakétavédelemre, Clinton elnök még nem döntötte el, folytatják-e a fejlesztéseket (eddig két kísérletből egy volt sikeres), mindenesetre a republikánus többségű Kongresszus komolyan támogatja a saját rakétavédelmi rendszer kiépítését. Egyes elemzők szerint viszont az oroszok jobban járnának, ha elfogadnák Clinton elnök viszonylag visszafogott terveit, mivel sokkal rosszabbul járhatnak, ha az elnökválasztáson esetleg a harciasabb, republikánus George Bush lesz a befutó.
Clinton hétfő délben Ukrajnába, európai körútjának utolsó állomására indult.