További Külföld cikkek
- Volodimir Zelenszkij hajlandó területekről lemondani, és befejezni a háborút, ha Ukrajnát felveszik a NATO-ba
- A szíriai lázadók betörtek Aleppóba, sokan meghaltak
- Senki nem táncolt még úgy a meleghimnuszra, mint Donald Trump
- Potyautassal a fedélzetén repült a New Yorkot Párizzsal összekötő járat
- Megszavazták az aktív eutanáziáról szóló törvénytervezetet Londonban
Egyik fél sem enged
Yoshiro Mori japán és Vlagyimir Putyin orosz elnök Ezentúl évente találkoznak |
A békekötés természetesen elsősorban diplomáciai jelentőségű, azonban mindenképpen szükségesnek látszik ahhoz, hogy a két ország gazdasági kapcsolatai érdemben erősödjenek. A szülés nehéznek ígérkezik, hiszen Putyin elnök - akinek igen nagy szüksége volna az aktívabb Japán invesztícióra - újabb komoly népszerűség vesztést kockáztat, ha szó nélkül visszaadja a mára leginkább elvi jelentőségű földnyelveket a japán kormánynak, aki viszont csakazértis alapon ragaszkodik a határrevízióhoz.
Mori kijelentette, hogy Tokió nem fogadja el azt az '56-os megállapodást, mely szerint a négy kérdéses szigetből kettő (Shikotan és Habomai) kerülne vissza Japánhoz. (A megállapodást annak idején végül nem írták alá, miután Japán védelmi szövetséget kötött az Egyesült Államokkal, és emiatt a Szovjetunió visszakozott.) Eközben Putyin elnök is leszögezte, hogy nem lehet tárgyalási alap az a '98-as japán javaslat, amely mind a négy sziget visszaadását szorgalmazta. Japánban a kérdés érzékenyen érinti a nemzeti identitására amúgy is rendkívül érzékeny közvéleményt: a találkozó első napján az ország külügyminisztériuma előtt jobboldali csoportok kamionfelvonulást rendeztek, hatalmas hangszórókból világgá kürtölve területi követeléseiket.
Stagnáló kereskedelem
A gazdasági kapcsolatok komoly javulást mutattak 1997-ben, de a kétoldalú kereskedelem azóta évi 5 milliárd dolláros szinten stagnál, míg mondjuk Japán és Kína vonatkozásában ugyanez a szám 60 milliárd.
Putyin a szigetek kérdését későbbre halasztaná, és azt javasolta partnerének, hogy előbb írjanak alá egy ,,béke- barátsági és együttműködési szerződést", amelyben még nem szerepel a határok ügye, de azt később, egy másik szerződés feltétlenül rendezné. Egy ilyen megállapodás révén lehetővé válna a japán befektetések felgyorsítása, miközben a kényes kérdések miatt nem romlana a viszony. A japán fél azonban határozottan elutasította ezt a verziót.
Megállapodások
Putyin és Mori a tervek szerint körülbelül tizenöt szerződést ír alá, többek között adósságátütemezéssel, leszereléssel, gazdasági együttműködéssel kapcsolatban. Néhány elemző szerint azonban ezeknek a megállapodások nincs komoly jelentőségük, nagyrészt csak a kapcsolatok javulását hivatottak demonstrálni. Bár - teszik hozzá - az is eredmény, hogy a párbeszéd így nem szakad meg. Ennek jegyében a felek hétfőn megegyeztek abban, hogy ezentúl évente találkoznak.