A rendőrök gumibottal vertek ügyvédeket

2007.11.05. 08:06
Hétfőn két pakisztáni városban jogászok tüntettek a szombaton bevezetett szükségállapot ellen, a rendőrök több tucat ügyvédet letartóztattak vagy megvertek. Karacsiban lezárták a bíróságot, Iszlámábádban pedig a legfelsőbb bíróságra vezető utak őrzi a rendőrség. Az újra leváltott pakisztáni legfelsőbb bíró szerint Musarraf elnök berendezkedése a szükségállapot óta illegális és alkotmányellenes.

Szemtanúk szerint a pakisztáni rendőrség a hétfői tüntetéseken több tucat ügyvédet letartóztatott vagy gumibottal megvert. A déli kikötővárosban, Karacsiban, és a főváros közelében lévő Ravalpindi városban a szombaton bevezetett szükségállapot ellen tüntettek a jogászok.

Az újra leváltott pakisztáni legfelső bíró, Iftikar Mohammed Csaudri kijelentette, Musarraf elnök berendezkedése a szükségállapot óta illegális és alkotmányellenes, közölte a The News pakisztáni napilap, hétfői számában.

Pervez Musarraf pakisztáni elnök cáfolta hétfőn azt a szóbeszédet, amely szerint a rendkívüli állapot bevezetését ellenző beosztottjai házi őrizet alá helyezték volna. "Ez teljes mértékben nevetséges" - mondta Musarraf Iszlámábádban, az elnöki hivatal épületében, ahol külföldi diplomatákat fogadott.

Bíróságokat zártak le

A rendőrség és félkatonai alakulatok lezárták a bíróságot Karacsiban, és nem engedték az ügyvédeket és újságírókat bemenni, mondta Aktar Husszein ügyvéd az AFP francia hírügynökségnek. Körülbelül 50 ügyvédet tartóztattak le eddig, tette hozzá.

Ravalpindiben, a bíróságon kegyetlenül megvertek fél tucat ügyvédet, akik kormányellenes mondatokat skandáltak, mondta Mudasszir Szaid ügyvéd. A rendőrség felszólította a helyszínen lévő újságírókat, hogy ne fényképezzenek. A fővárosban, Iszlámábádban a legfelső bíróságra vezető utakat zárták le a tüntető jogászok elől.

Pervez Musarraf elnök idén márciusban felfüggesztette Iftikar Csaudrit a legfelső bíróság éléről. Csaudri július közepén került vissza posztjára, miután egy 13 tagú bíróság törvényellenesnek minősítette az elnök márciusi rendeletét. A kétszer leváltott bíró hétfőn azt mondta, biztos benne, hogy újra visszatér.

Szombat óta szükségállapot

A pakisztáni elnök, Pervez Musarraf szombaton hirdette ki a szükségállapotot. Arra hivatkozott, hogy az országban nagyon megszaporodtak az iszlám szélsőségesek erőszakos akciói. Megfigyelők szerint azonban a szükségállapot bevezetése arra irányult, hogy a legfelső bíróság ne tudja érvénytelennek minősíteni Musarraf októberi újraválasztását. A legfelső bíróság eddig is több kormányzati lépést kifogásolt, és küszöbön állt a döntése az októberi elnökválasztásról.

A szükségállapot bevezetését megelőző másik esemény az volt, hogy október közepén hazatért önkéntes száműzetéséből Benazir Bhutto egykori kormányfő, aki népszerű, és az ellenzéket győzelemre vezetheti a következő választásokon.

A szükségállapot azt jelenti, hogy felfüggesztették az alkotmányt, leváltották a legfelső bíróság fejét, letartóztattak 500 ellenzékit, és korlátozták a sajtó működését.

Washington kivár

Az Egyesült Államok elhalasztotta a Pakisztánnal e hétre tervezett védelmi együttműködési tárgyalásokat, jelentette be hétfőn a Pentagon. A pekingi látogatáson tartózkodó Robert Gates amerikai védelmi miniszter aggasztóaknak nevezte az elmúlt napok pakisztáni eseményeit.

A pakisztáni és amerikai illetékesek között évente megtartott konzultációkat idén november 6-7-én akarták megtartani Iszlámábádban. Geoff Morrell, a Pentagon sajtótitkára a Gatesszel együtt utazó újságíróknak elmondta: "Tekintettel arra, hogy Pervez Musarraf elnök rendkívüli állapotot vezetett be, bölcsebb dolog volt elhalasztani a találkozót, amíg a felek a megvitatandó fontos kérdésekre tudnak összpontosítani".

Gates a sajtónak nyilatkozva felszólította Pakisztánt, hogy a lehető leggyorsabban térjen vissza az alkotmányos demokrácia útjára.

London felfüggesztette a támogatást

A brit külügyminisztérium hétfőn Londonban bejelentette, hogy Nagy-Britannia felfüggeszti a Pakisztánnak szánt pénzügyi támogatást. Nagy-Britannia 2006-ra 236 millió font (csaknem 340 millió euró), 2008-2011-re pedig 480 millió font támogatást ígért Iszlámábádnak.

Gordon Brown brit kormányfő előzőleg szabad és tisztességes választások megtartására szólította fel Musarrafot. Előző nap Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter közölte, hogy az Egyesült Államok felül fogja vizsgálni a Pakisztánnak nyújtott amerikai pénzügyi segély folyósításának kérdését.

Solana is aggódik a pakisztáni demokráciáért

Az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője felszólította vasárnap este a pakisztáni vezetést, hogy folytassa a korábbi tervek szerint a választási előkészületeket, és tartsa magát az alkotmányossághoz. Közleményében Javier Solana aggodalmát fejezte ki a rendkívüli állapot bevezetése miatt.

"Elismerem, hogy Pakisztán nehézségekkel küzd a belpolitikai és a biztonsági helyzetet illetően. Mindazonáltal úgy hiszem, hogy nem lehet megoldás az általános demokratikus eljárásmódtól való eltérés" - hangsúlyozta.

Solana kiemelte, tudja, milyen áldozatokat hoz Pakisztán a terrorizmus elleni nemzetközi harcban, de ez nem jelenti azt, hogy le szabad térni a demokrácia útjáról.