További Külföld cikkek
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
- Legalább 13 ember meghalt Nigériában, amikor tömegverekedés alakult ki a karácsonyi adományok elosztása miatt
- Terror Magdeburgban: egy kilencéves gyerek is a támadás áldozata
- Hatvan év után végleg kivonul az egyik legnagyobb európai ország Csádból
- Fidesz−KDNP EP-delegációja: A fizikai bántalmazás nem fér be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé
A 69 éves Abbász a voksok 62,32 százalékát szerezte meg, míg a második helyen végzett, 51 esztendős Musztafa Bargútinak a szavazatok 19,8 százaléka jutott.
"Köszönetet mondok a palesztin népnek demokratikus szelleméért és üdvözlöm a demokrácia e napja alkalmából" - közölte a palesztin politikus újságírók előtt Rámalláh kormányzati negyedéből, Mukatából távozva.
A palesztin vezető győzelmét a novemberben elhunyt palesztin elnök, Jasszer Arafat emlékének ajánlotta. "Ezt a győzelmet Jasszer Arafat mártír vezető emlékémek, mártírjaink és sebesültjeink lelkének és a rácsok mögött ülő 11000 fogolynak ajánljuk" - jelentette ki több száz híve előtt Rámalláhban.
A Hamász valódi súlya
Tajíb Abderrahim, Abbász kampányfőnöke szerint a Fatah jelöltjének elsöprő győzelme a mozgalomnak a palesztin politikai színtéren betöltött domináns szerepéről és a választások bojkottjára felszólító Hamász radikális palesztin mozgalom valódi politikai súlyáról tanúskodik.
Musir al-Masri, a Hamász szóvivője Gázában azt közölte, hogy megvárják a végeredményt, mielőtt nyilatkoznának. A Dzsihád radikális palesztin mozgalom, amely szintén bojkottálta az elnökválasztást, hangsúlyozta, hogy ugyanúgy tárgyal majd Mahmúd Abbásszal, mint a néhai Jasszer Arafat elnökkel és az Izrael elleni harc folytatására szólított fel.
Izrael folytatja a párbeszédet
Izrael még a választás előtt közölte, hogy Abbász győzelme esetén folytatni kívánja a párbeszédet a Palesztin Hatósággal, amennyiben ez utóbbi könyörtelen harcot kezd az erőszak ellen.
"Ha reális erőfeszítést látunk a palesztinok részéről ebben az irányban, készek vagyunk több gesztusra, többek között számos palesztin fogoly elengedésére és az úttorlaszok felszámolására a megszállva tartott területeken" - jelentette ki Szilvan Salom izraeli külügyminiszter a közszolgálati televíziónak nyilatkozva.
Ehud Olmert izraeli miniszterelnök-helyettes a CNN hírtelevíziónak nyilatkozva demokratikus folyamatként értékelte Abbász választási győzelmét. "Most, hogy megválasztották, most kell szembenéznie a legsúlyosabb kihívással. Harcol-e a terroristákkal és véget vet-e az Izrael elleni véres háborúnak" - tette fel a kérdést.
Ariel Saron izraeli kormányfő várhatóan a hivatalos végeredmény közzététele után napokon belül találkozik a megválasztott palesztin elnökkel.