Mégsem éheztetik ki a palesztinokat
További Külföld cikkek
- Újabb kérelemmel állt elő Donald Trump az ellene indult büntetőper miatt
- Újabb ország csatlakozott a BRICS-hez
- A börtön, amely az embertelen körülményekről, kínzásokról és brutális kivégzésekről híresült el
- A húszmilliós kisebbség, amely már száz éve hontalanul él
- Meghalt egy spanyol cserediák Thaiföldön egy elefánt fürdetése közben
Az Európai Unió delegációja Jeruzsálembe látogatott, hogy találkozzon Cipi Livni izraeli külügyminiszterrel és Mahmud Abbasz palesztin elnökkel, akikkel a palesztin népnek szánt segélyekről tárgyalnak. A közel-keleti kvartett (az ENSZ, az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország) döntése értelmében az EU forrásaiból 120 millió eurót (33 milliárd forint) bocsátanának a palesztinok rendelkezésére a Hamasz vezette kormány megkerülésével, írja a BBC. A találkozón nem vesznek részt a Hamasz képviselői.
A januári parlamenti választásokon győztes, és azóta kormányzó Hamasz nem hajlandó lemondani az erőszakról és elismerni Izrael létjogosultságát. Az Egyesült Államok és az Európai Unió szemében a Hamasz terrorszervezet, ezért befagyasztották a korábban rendszeres segélyeket. A lépés a Palesztin Hatóság területén gazdasági és humanitárius válságot eredményezett.
A közel-keleti kvartett bejelentése így sorsdöntő, a segélyből egészségügyi intézményeket és szolgáltatásokat, folyamatos energiaellátást és alapvető szükségleteket terveznek finanszírozni a rászoruló palesztinok számára.
Az EU külügyi biztosa, Benita Ferrero-Waldner hétfőn találkozott Cipi Livni izraeli külügyminiszterrel. „A terv első és második része azonnal életbe lép, hogy a pénzekből már július elején ki lehessen fizetni az elmaradt béreket” – áll Ferrero-Waldner közleményében. A kvartett reméli azt is, hogy Izrael és más nemzetközi donorok együttműködnek majd a tervek megvalósításában, jelentette a BBC.
Tanulmányozzák
A találkozó után tartott sajtótájékoztatón Livni közölte, hogy kormánya "tanulmányozni fogja" a tervezetet. Hangsúlyozta továbbá, hogy Izrael üdvözli az európai döntést, és támogatja, hogy a segélyt nem a Hamasz-kormányon keresztül szándékoznak nyújtani. Ferrero-Waldner a tervek szerint szerdán találkozik Mahmud Abbasz palesztin elnökkel, aki a Hamaszhoz hasonlóan előrelépésnek nevezte az EU döntését, hangsúlyozta azonban, hogy nem szabadna megkerülni a palesztin kormányt.
A Hamasz-kormány óvatosan üdvözölte a tervet. A mozgalom szóvivője elmondta, hogy az elszegényedett palesztinok támogatásának örül, azt azonban megjegyezte, hogy a választott parlament megkerülésével a kvartett aláássa a demokratikus folyamatokat.
Fatah vs. Hamasz
Eközben döntő fordulót tartanak hétfőn az Abbasz vezette Fatah és a Hamasz képviselői abban a tárgyalássorozatban, amelynek célja a július végére kiírt népszavazás elkerülése és a két szervezet Izrael elismerése körül támadt viszályának lezárása. Mint ismeretes, két héttel ezelőtt Abbasz népszavazást írt ki az Izrael mellett felállítandó önálló palesztin államról, azaz Izrael közvetett elismeréséről.
A tervet az izraeli börtönökben raboskodó palesztinok dolgozták ki, céljuk a teljes Gázai övezetre és Ciszjordániára kiterjedő önálló palesztin állam létrehozása Izrael szomszédságában, Jeruzsálem fővárossal. Felmérések szerint a palesztinok többsége támogatja a tervet, Izrael viszont elveti, akárcsak a Hamasz. Iszmail Hanije miniszterelnök, a Hamasz vezetője szerint "még vannak tisztázandó pontok", ám bízik abban, hogy a tárgyalások hamarosan révbe jutnak.
A dokumentum arra kényszerítené a Hamasz mozgalmat, hogy megváltoztassa vagy legalábbis elkendőzze legfontosabb alapelveit, mindenekelőtt a zsidó állam erőszakos megszüntetésére vonatkozót a Közel-Keleten, számos kulcsfontosságú kérdést azonban továbbra is nyitva hagy.