További Külföld cikkek
- Vizsgálhatják a TikTok romániai elnökválasztásban játszott szerepét
- Irán is reagált az Izrael és a Hezbollah között létrejött tűzszünetre
- Szijjártó Péter: Végre jó hírt kaptunk
- A tragédia után az újvidéki polgármester menesztését kezdeményezik az ellenzéki képviselők
- Döbbenetesen megnőtt az európai aranyvízum iránt érdeklődő amerikaiak száma
Baráti ellencsapás
Az akcióban különleges alakulatok vettek részt a hadintengerészet és a légierő F-18-as repülőinek támogatásával. Madrid továbbra is fenn kívánja tartani barátságát és együttműködését Marokkóval, fogalmazott Jose maria Aznar spanyol kormányfő a partraszállást követően kiadott közleményében. A két ország között 1991. óta barátsági és együttműködési szerződés van érvényben.
Marokkó háborús hangulatban
"Nem lehet problémákat megoldani ágyúlövésekkel, ez hadüzenet és hiba. Meg kell szakítanunk a kapcsolatokat egy olyan országgal, amelyről azt hittük, hogy a barátunk" - reagált a spanyol katonai akcióra Mahdzsubi Aherdan, a marokkói kormánykoalícióban résztvevő Nemzeti Népi Mozgalom vezetője. Az AFP-nek kifejtett véleménye szerint Spanyolország - saját szigetének visszafoglalásával - megsértette Marokkó függetlenségét. A mérsékelt iszlamista Fejlődés és Igazság Pártjának vezetője, Abelrahim Hatib szerint "támadás történt Marokkó területi épsége ellen", aminek az európai gyarmatosító szellem az oka.
Átadták a hadifoglyokat
A spanyol hadsereg különleges egységei átadták a marokkói hatóságoknak a Petrezselyem-sziget felszabadítása során foglyul ejtett hat marokkói katonát. A katonai akcióra a CNN értesülései szerint alig másfél órával azután került sor, hogy a visszahívott spanyol nagykövet megérkezett az észak-afrikai partokon fekvő Ceuta spanyol városba.
Békés megoldásra törekedtek
Spanyolország kedden hívta haza marokkói nagykövetét, tiltakozásul a sziget megszállása ellen. Keddi telefonbeszélgetésük során Ana Palacio spanyol és Mohamed Benaisza marokkói külügyminiszter még a konfliktus békés megoldásáról tárgyalt, és Benaisza ígéretet tett a szigetet megszállva tartó fegyveres erők létszámának felére csökkentésére.
Döntő csapás
A marokkói partoktól kétszáz méternyire fekvő, a Margitszigetnél huszonegyszer kisebb sziklán Marokkó állítása szerint a nemzetközi terrorizmusra és az embercsempészetre kívánt döntő csapást mérni egy megfigyelőállás kiépítésével. Spanyolország nehezményezte szuverenitása megsértését, és az Európai Unió támogatásával azonnali kivonulásra szólította az afrikai országot.