További Külföld cikkek
- Ma már a karácsonyi filmek is a hatalomról szólnak
- A Toszkánát idéző lengyel várkastély, a Stobnica titka
- Börtönbüntetésre ítélték az összeomlott szálloda tulajdonosát és építészét Törökországban
- Csaknem 250 év után nyilvánították védett állatnak Amerika szimbólumát
- Európa egyik legrégebbi karácsonyi vásárában jártunk
Robertson: Bush számít a szövetségre
Egy magas rangú NATO-illetékes ugyan túl korainak tartotta a kérdés fölvetését, mert még Washingtonban sem merült fel ez hivatalosan a NATO-nagykövetek tanácskozásain. A lap azonban idézte Lord Robertson egy minapi sajtónyilatkozatát, amelyben a NATO főtitkára kijelentette, hogy George Bush amerikai elnök jelenleg "érzelmileg, politikailag és stratégiailag elkötelezett a szövetség igénybevétele irányában". Robertson szerint "a NATO prágai csúcstalálkozója lesz az első állomás, amikor az Egyesült Államok a kibontakozó események támogatását fogja szorgalmazni."
Magyarország
A bővítés mellett a globális biztonsági kihívásokhoz való alkalmazkodás a fő témája a NATO jövő heti prágai csúcstalálkozójának, amely Magyarországnak egyfajta megbízhatósági teszt lesz, mondta Bródi Gábor helyettes külügyi államtitkár pénteken. Hozzátette: Magyarországnak azt kell kifejezésre juttatnia, hogy megbízható partner és rendelkezik megfelelő képességgel vállalásai teljesítéséhez. Ami Irakot illeti, Magyarország támogatja, hogy az ENSZ BT felhatalmazásával szülessen lehetőleg békés megoldás. Ha ez a mostani kedvező jelek ellenére sem sikerülne, akkor kellene "más eszközökkel" fellépni, mondta a helyettes államtitkár.
Magyarok Afganisztánban Tervek szerint a NATO logisztikai támogatást fog nyújtani az ENSZ-felhatalmazás alapján működő afganisztáni stabilizációs művelethez. Hírek szerint Magyarország ehhez járulhatna hozzá, német együttműködéssel, egy 40 fős szakasszal. Bródi kitért arra, hogy a honvédelmi költségvetés nagysága jövőre 17 százalékkal nő az ideihez képest.
NATO-bővítés
Magyarország valószínűleg támogatni fogja a szövetség hét új taggal történő bővítését a prágai csúcson. A várakozások szerint Prágában Szlovákiát, Észtországot, Lettországot, Litvániát, Szlovéniát, Romániát és Bulgáriát hívják meg csatlakozásra.