További Külföld cikkek
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- Nagyon bevásárolt az amerikai jobboldal Elon Muskkal
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
A célrakétát a csendes-óceáni Vandenberg légibázisról lövik majd fel |
A teszt előtt egyre többen jelentik be fenntartásaikat. Csütörtökön tudósok egy csoportja (,,Union of Concerned Scientists") sajtótájékoztatón ismertette ellenvéleményét, és még aznap ötven amerikai Nobel-díjas tudós levélben fordult Clinton elnökhöz, amelyben azt állítják, hogy az új rendszer hatástalan, a terv pedig veszélyes és pazarló.
Június végén negyvenöt amerikai Kína-szakértő levélben kérte az elnököt, hogy halassza el döntését a rakétavédelmi rendszer telepítésével kapcsolatban. A szakértők szerint a fejlesztés rontana a két ország kapcsolatán, és arra ösztökélné Kínát, hogy gyorsítsa fel nukleárisrakéta-arzenáljának modernizálását.
A kínai reakció
Az Egyesült Államok az új pajzsot deklaráltan az úgynevezett ,,csavargó államok" (rogue states) elleni védekezésként akarja rendszeresíteni. (Az amerikaiak ilyen államként Irakot, Iránt és Észak-Koreát szokták emlegetni.) Azzal próbálják a külföldi ellenzőket meggyőzni, hogy egy több száz rakétával indított esetleges orosz támadás ellen a pajzs hatástalan, tehát a telepítés nem sérti az elrettentés elvét és a korábbi fegyverkorlátozási szerződéseket.
Kína viszont azért aggódik, mert ,,csak" tizennyolc nagy hatótávolságú ballisztikus rakétája van, és az amerikai rendszer ,,néhány tucat" rakéta leküzdésére lenne elegendő. A kínai arzenál így hatástalanná válna, és az elrettentés egyensúlya itt felborulna.
Újrainduló tárgyalások
|
A tárgyalások akkor álltak le, mikor a Szerbia elleni NATO-bombázás során találat érte a belgrádi kínai követséget, és három ember életét vesztette. Kína szándékosnak tartja a támadást, bár Washington állítja, hogy ,,csak" a felderítés hibázott. A Szerbia elleni akciót Peking precedensértékűnek tartja, és attól fél, hogy az USA egy esetleges Kína-Tajvan konfliktus esetén sem maradna távol az eseményektől.
Csütörtökön Csu Zsung-csi miniszterelnök éles hangú nyilatkozatban kommentálta az amerikai elképzeléseket. ,,Kategorikusan elutasítjuk az Egyesült Államok terveit. A rendszer célja, hogy Tajvant is bevonja a védelmi ernyő alá, ami elfogadhatatlan beavatkozás Kína belügyeibe" - közölte a miniszterelnök.
A kísérlet végrehajtása után William Cohen amerikai védelmi miniszter négy napos látogatást tesz Pekingben.
Orosz vélemények
Oroszország Kínához hasonlóan egyértelműen ellenzi az amerikai terveket, bár a már említett érv őket akár meg is nyugtathatná. Azonban Moszkva szerint a fejlesztés sérti az 1972-es ABM-szerződést, amely tiltja az ilyen rendszerek kifejlesztését és telepítését.
A javaslatra nem érkeztek kedvező reakciók (az amerikaiak nem fogják egy rakétapajzs kulcselemeit Oroszországban tartani), de a lépés arra mindenképp jó volt, hogy tovább gyengítse az amerikai fejlesztés mellett kardoskodók érveit. (Megjegyzendő, hogy azért a megbeszéléseknek eredménye is volt: a két fél megegyezett egy moszkvai high-tech rakétafigyelő-központ felállításában.)
Európa sem örül
Európa az új fegyverkezési versenytől is fél, hiszen annak esetleg a fegyverkezők között álló ,,ütközőállamok" innák meg a levét. Sokak szerint a pajzs kiépítése Kínát arra ösztökélné, hogy további rakétákat építsen - erre India is fejleszteni kezdene - Pakisztán sem adná alább - majd Irán is fegyverkezne - amit Irak sem hagyhatna annyiban stb.
A Greenpeace is tiltakozik
A Greenpeace szintén ellenszenvvel figyeli a kísérleteket. A harmadik teszt idején a légierő által különösen veszélyesnek nyilvánított helyszínre irányítják MV Arctic Sunrise nevű hajójukat a fedélzeten 23 protestálóval.
A végső döntés
Clinton elnöknek még az ősszel döntenie kell arról, hogy megkezdjék-e a rendszer telepítését - így a teljes pajzs 2005-re kiépülhetne. Természetesen egy sor további döntés Clinton utódjára marad. Sokak szerint az ellenzők is jobban járnak, ha elfogadják a mostani terveket, mert ha az amerikai elnökválasztáson a republikánus Bush győz, akkor sokkal keményebb elképzelések is előkerülhetnek és megvalósulhatnak (a republikánus képviselők már most is a védelem elszánt hívei).