Az iraki kormány bejelentette igényét arra a két francia tengerparti luxusvillára, amelyek korábban az egykori iraki diktátor családjának tulajdonát képezték.
A Le Figaro című párizsi napilap értesülése szerint a Cannes-ban található Le Mas nevű villát és a hozzá tartozó parkot Szaddám Huszein féltestvére, Barzan al-Tikríti a nyolcvanas évek közepén vásárolta meg, amikor Irak ENSZ-nagykövete volt Genfben.
Őt az egykori diktátorral egy perben ítélték halálra emberiség elleni bűncselekmény vádjával, kivégzése bármikor esedékes. Az iraki hírszerzés vezetőjeként családjával ebben a villában töltötte nyarait, de Szaddám Huszein ideküldte magába szállni Udaj nevű fiát is, miután az egy részeg mulatozás után megölte apja egyik hű csatlósát.
A villát az a svájci Logarcheo nevű cég vásárolta meg, amely a volt iraki rezsim megbuktatása után felkerült azon vállalkozások listájára, amelyeknek vagyonát és forrásait az Európai Unió befagyasztotta. A házra egy ideig egy libanoni őr felügyelt, de egy éve teljesen üresen áll a fenyőkkel teli ősparkban.
Egy másik, szintén Barzan al-Tikríti és családja által látogatott ház nem messze Cannes-tól, Grasse-ban található. A villából azonban az iraki háború kirobbanásának pillanatában az Irakból küldött őrök mindent maguk után hagyva örökre elmenekültek néhány francia önkényes házfoglaló örömére. A csavargók a házat azóta is otthonuknak tekintik és gyakorlatilag teljesen lelakták.
Irak párizsi nagykövetsége a francia gazdasági és külügyminisztériummal is tárgyal arról, hogy az ingatlanok az iraki állam tulajdonát képezhessék. Egy a párizsi lapnak nyilatkozó iraki diplomata elmondta: kellett némi idő a hivatalos dokumentumok felkutatásához Bagdadban, de Irak államjogilag az ingatlanok tulajdonosának tekinti magát, így álláspontjuk szerint a tulajdonok átíratása nem jelenthet gondot a francia hatóságok számára.
