Valami bűzlik Oroszországban

2005.02.25. 17:33
Váratlanul kemény hangot ütött meg Vlagyimir Putyinnal George W. Bush. Oroszország az elmúlt években mintha lefordult volna a demokrácia útjáról. A sajtó a hatalom szócsöve, a kritikusok ellen az adóhatóság és az ügyészség lép fel. Nem véletlenül emlegette pozsonyi találkozójukon Bush Putyinnak a jogrend és a sajtószabadság fontosságát.

George W. Bush keményen beleszállt Vlagyimir Putyinba. "A demokráciákban bizonyos dolgok közösek. Stabil a jogrendjük, tiszteletben tartják a kisebbségek jogait és a sajtó szabadságát, valamint életképes ellenzékük van", jelentette ki az orosz elnökkel folytatott pozsonyi tárgyalásai után a közös sajtóértekezleten. "A demokrácia nem anarchia", Putyin ennyit tudott kontrázni az amerikai felvetésekre.

Pedig Putyin és Bush kapcsolata egészen másképp kezdődött. Első, 2001-es szlovéniai találkozásuk után Bush még lelki társát vélte felfedezni Putyinban. Az orosz elnök a Nyugat nagy reménységeként indult, aki majd véget vet a Jelcin-éra visszásságainak, az oligarchák uralmának, rendet teremt és kiépíti az orosz demokráciát. Valami mégis félrecsúszott.

Zavaros határvidék

Aki a változás arca lehet

"Oroszország rossz irányba halad", jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Mihail Kaszjanov volt orosz kormányfő. A fiatal kormányfőt tavaly különösebb indoklás nélkül váltotta le Putyin a posztjáról. A pletykák szerint Kaszjanov ellenezte a Hodorkovszkij elleni boszorkányüldözést.

A technokratának tartott politikus most az ukrajnai forradalom győzteséhez, Viktor Juscsenkóhoz hasonló pályát futhat be. Juscsenkót szintén pragmatikus technokratának tekintették, amikor Kucsma államfő miniszterelnöke volt. Kucsma ugyanúgy indoklás nélkül menesztette őt, ahogy Putyin Kaszjanovot. Kaszjanov pénteki sajtótájékoztatóján ráadásul bejelentette indulási szándékát a 2008-as elnökválasztásokon.

"Megváltozott a haladási irány, és ez rosszul hat a gazdasági és a társadalmi fejlődésre is", mondta a volt kormányfő, aki a liberális ellenzék feltámasztásának fontosságáról is beszélt. Ez utóbbit a 2003-as parlamenti választásokon semmisítette meg az elnök, a sajtó egészének támogatását élvező pártja.

Igazságtalan lenne mindent Putyinra kenni. A legsúlyosabb problémát, Csecsenföldet örökölte. Igaz, a megoldásért semmit sem tudott tenni, mi több, a probléma inkább terjed, semmint megoldódik. Az öt éve kezdődött második csecsen háború mellett az erőszak már az összes környező kaukázusi tagköztársaságra átterjedt. A beszlani túszdráma csak a kezdetet jelentette, legutóbb már a háború gócpontjától meglehetősen távoli Kabard-Balkáriában és Cserkeszkben is zavargásokról, merényletekről, gyilkosságokról érkeztek hírek.

Ráadásul a térségben nehezen határozható meg az orosz rendfenntartók szerepe. A KGB-utód FSZB (Szövetségi Biztonsági Szolgálat) kommandósai maszkokban, rendszám nélküli autókkal közlekedve rabolnak el embereket. Az elraboltak egy részét megölik, másik részét váltságdíjért elengedik, nagyrészük nyomtalanul eltűnik. A Memorial nevű emberjogi szervezet, mely Csecsenföld negyedéről rendelkezik adatokkal, közel négyszáz elraboltról tud, közülük százhetvennél többnek veszett nyoma.

Egymással is harcoló biztonságiak

A térség biztonsági helyzetére talán a legjelemzőbb az a nemrég történt eset, amikor Ahmad Kadirov tavaly meggyilkolt csecsen elnök miniszterelnök-helyettes fia retteget Kadirovci nevű különítménye élén rajtaütött a szomszédos Dagesztán egyik rendőrségén, mert azok letartóztatták egyik húgát.

Bár Csecsenföld az orosz káosz legdurvább pontja, mégis az itt történteket nézi el leginkább az Egyesült Államok és vele együtt Európa is. Putyin sikerrel hivatkozik a terrorizmus elleni nemzetközi harcra, mondván a csecsen szakadárok oldalán iszlámisták, al-kaidások is harcolnak. Ez kétségtelenül igaz, de nem ad okot teljes városok szisztematikus szétbombázására.

Kritikátlan uralom

Busht mégis jobban aggasztja a sajtószabadság és a jogbiztonság helyzete. A két kérdés némileg összefügg. Hatalomra kerülése óta Putyin egyre keményebb kontrol alá akarja vonni a tájékoztatást. Az állami média gyakorlatilag a Kreml szócsöve. A kicsit is függetlenebb médiát a hatalom ahol tudja, nyírja. A független sajtónak nem nyilatkoznak az állami tisztviselők, a független tévék tulajdonosai pedig bizton számíthatnak az orosz pénzügyi felügyeletek kiemelt figyelmére.

Így járt az NTV is. A független tévécsatorna akár sikersztori is lehetett volna. Valóban színvonalas hírműsorai - pont függetlenségük, és így a Kremllel szembeni kritikus hozzáállásuk miatt - azonban hamar kivívták Putyin rosszallását. A hatalom a tulajdonosra csapott le, Borisz Berezovszkij jól belátható érdekéből inkább önként Nagy-Britanniába költözött.

Koncepciószag, vérbosszú

Mihail Hodorkovszkij már kevésbé volt szerencsés. A Jukosz vezére nem tudott időben elmenekülni Oroszországból, Putyinnak címzett halk bírálatai után nemsokkal adócsalás miatt őrizetbe vették. Kétségtelen, hogy Berezovszkij és Hodorkovszkij nem a legtisztábban szerezték vagyonukat, Jelcin kegyeltjeiként jó áron jutottak cégbirodalmukhoz. A vállalataik elleni nyomozásoknak azonban koncepció-szaga van. Főleg, hogy a Jukoszt csődbe vivő adóhatósági beavatkozás után a valaha huszonötmilliárd dollárosra értékelt vállalat gyakorlatilag újra állami tulajdonba került.

A leglátványosabb konfliktus azonban az orosz érdekszféra kitágítására tett próbálkozások miatt tört ki Putyin és Bush között. A grúziai demokratikus forradalom még csak szálka volt Moszkva szemében, Putyin egész békésen nézte végig az orosz bábnak számító Eduard Sevarnadze szégyenteli bukását. Ukrajnában azonban meleggé vált a helyzet.

Harc a birodalomért

A novemberi választások eredményét Moszkva a nyilvánvaló csalások ellenére sietve elismerte, és felszólította a Nyugatot, hogy ne avatkozzon bele az ukrán belpolitikába. Tette mindezt azután, hogy személyesen kampányolt a Moszkva-barát Janukovics miniszterelnök megválasztása mellett. Grúzia elvesztése a kaukázusi tagköztársaságok szempontjából volt veszélyes precedens, az ukrajnai forradalom azonban joggal arra figyelmeztette a Kremlt, hogy az amerikai demokráciaexport végcélja nem egyszerűen az orosz szatellitállamok leválasztása Oroszországról. Az amerikaiak végcélja Oroszország liberalizálása.

"Megkérdezem Vlagyimirtól, mit miért csinál", nyilatkozta Bush még a csúcstalálkozó előtt. A fültanúk szerint meg is kérdezte, bár azért túl sokat nem erősködött. "Nem lett volna eredményes a keménykedés", nyilatkozta a Bloomberg hírügynökségnek Pavol Demes, a Marshall Alapítvány pozsonyi irodájának az igazgatója. Az elemzők szerint Oroszország egyelőre túl fontos partner a direkt szembenálláshoz.

Főleg, hogy Putyin is érzi a veszélyeket. Ebben az évben eddig számos intézkedéstervet jelentett be, amivel kizárná a civil szervezeteket a politizálásból. Nem véletlenül: Ukrajnában és Grúziában is az alapítványi támogatásból élő civilek robbantották ki a forradalmat. A modell itt, Magyarországon ismerős lehet. Ahogy nálunk 1988-89-ben, úgy Ukrajnában, Grúziában, illetve most Moldáviában és Fehéroroszországban is a Soros Alapítvány támogatásával kezd kiépülni az alternatív társadalom.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
A Pentagon átfésüli az amerikai védelmi miniszter Signal-üzeneteit

A Pentagon átfésüli az amerikai védelmi miniszter Signal-üzeneteit

A nyilvánosan elérhető alkalmazást használhatta a jemeni támadás megtervezésére.

április 4., 07:11

  • Külföld
Donald Trump a tanácsadóinak Elon Musk visszaléptetéséről beszélt

Donald Trump a tanácsadóinak Elon Musk visszaléptetéséről beszélt

Több kormánytag is politikai teherként kezeli a milliárdos jelenlétét.

április 3., 19:07

  • Külföld
Az Európai Központi Bank elnöke reformot sürget, véget érhetnek az orbáni vétók

Az Európai Központi Bank elnöke reformot sürget, véget érhetnek az orbáni vétók

Christine Lagarde a többségi szavazás bevezetéséért harcol.

április 3., 18:45

  • Külföld
Migránsokat segítő tisztviselőket vett őrizetbe a lengyel rendőrség

Migránsokat segítő tisztviselőket vett őrizetbe a lengyel rendőrség

Több mint 12 ezer bevándorlónak intéztek vízumot.

tegnap, 22:00

  • Külföld
Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu együtt hívta fel Donald Trumpot

Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu együtt hívta fel Donald Trumpot

Az Indexnek is megerősítették az információt.

április 3., 21:24

  • Külföld
Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet

Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet

Alku vagy bombázás – kemény üzenet az amerikai elnöktől.

április 4., 06:02

  • Címlapon
Donald Trump meghátrál, 90 napra felfüggeszti a vámokat

Donald Trump meghátrál, 90 napra felfüggeszti a vámokat

De 125 százalékos vámmal bünteti Kínát.

tegnap, 19:39

  • Címlapon
Donald Trump bejelentését követően erősödni kezdett a forint

Donald Trump bejelentését követően erősödni kezdett a forint

Az amerikai tőzsdék is pozitívan reagáltak.

tegnap, 21:00

  • Külföld
Betiltották Oroszországban Elton John AIDS Alapítványát

Betiltották Oroszországban Elton John AIDS Alapítványát

Azzal vádolják a szervezetet, hogy különleges katonai műveletben vesz részt.

április 4., 07:21

  • Külföld
Illegális bevándorlókat szállító csónakok borultak fel Törökország és Görögország közelében, többen meghaltak

Illegális bevándorlókat szállító csónakok borultak fel Törökország és Görögország közelében, többen meghaltak

Az ENSZ adatai szerint már több százan tűntek el ezeken a vizeken.

április 3., 18:32

  • Címlapon
Döntött az Európai Bizottság, Magyarországon kívül mindenki megszavazta az amerikai termékekre kivetett vámokat

Döntött az Európai Bizottság, Magyarországon kívül mindenki megszavazta az amerikai termékekre kivetett vámokat

Az indoklás szerint a testület a tárgyalásokat részesítené előnyben.

tegnap, 15:36

  • Címlapon
Új irányt vehet a magyar kormány Oroszország-politikája

Új irányt vehet a magyar kormány Oroszország-politikája

Szijjártó Péter meglepő kijelentést tett.

tegnap, 09:08

  • Címlapon
Elemző: Minden ilyen, kellően át nem gondolt tüntetés a NER hatalomban maradását segíti

Elemző: Minden ilyen, kellően át nem gondolt tüntetés a NER hatalomban maradását segíti

Kedden újra hídfoglalás volt Budapesten.

tegnap, 19:20

  • Címlapon
Otthon gálázott a Barcelona a BL-negyeddöntőben, gólszépségversenyt tartott a PSG angol riválisa ellen

Otthon gálázott a Barcelona a BL-negyeddöntőben, gólszépségversenyt tartott a PSG angol riválisa ellen

Korábbi csapata ellen duplázott Robert Lewandowski.

tegnap, 22:54

  • Címlapon
Amerika támadásba lendült: bombáztak a lopakodók

Amerika támadásba lendült: bombáztak a lopakodók

A B–2-es bombázók feltehetően egy föld alatti bunkert támadtak.

tegnap, 12:25

  • Külföld
Felrobbant egy autó Amszterdam egyik forgalmas terén

Felrobbant egy autó Amszterdam egyik forgalmas terén

Egy térfigyelő kamera is rögzítette a detonációt.

április 3., 17:55

  • Külföld
Egy iskolára mért csapást az izraeli hadsereg a Gázai övezetben

Egy iskolára mért csapást az izraeli hadsereg a Gázai övezetben

Az áldozatok között nők és gyerekek is voltak.

április 4., 10:21

  • Külföld
„Franciaország és Európa mindenekelőtt” – jelszóval bojkottálják az amerikai termékeket

„Franciaország és Európa mindenekelőtt” – jelszóval bojkottálják az amerikai termékeket

Az USA iránti lelkesedésüket Trump is lelohasztotta, aki 200 százalékos vámmal sújtaná az Európából származó bort és pezsgőt.

április 3., 09:37

  • Címlapon
Tarjányi Péter: A gazdasági háborúk után nagy az esélye, hogy valódi háborúk következzenek be

Tarjányi Péter: A gazdasági háborúk után nagy az esélye, hogy valódi háborúk következzenek be

A szakértő szerint az amerikai elnök vámháborúja szinte minden piacra drasztikusan hat. Ennek pedig komoly hatásai lesznek.

tegnap, 18:57

  • Külföld
Kibertámadás érte a lengyel miniszterelnök pártját, Donald Tusk szerint „Kelet felől” jött

Kibertámadás érte a lengyel miniszterelnök pártját, Donald Tusk szerint „Kelet felől” jött

Úgy véli, hogy „elkezdődött a külföldi beavatkozás a választásokba”.

április 3., 08:15

  • Külföld
Fontos döntés született az Európai Parlamentben, megadóztatják a milliárdosokat

Fontos döntés született az Európai Parlamentben, megadóztatják a milliárdosokat

Egyedül a DK szavazta meg a törvényjavaslatot.

április 3., 14:30

  • Külföld
Marco Rubio: A médiában megjelenő hisztéria a NATO-val kapcsolatban indokolatlan

Marco Rubio: A médiában megjelenő hisztéria a NATO-val kapcsolatban indokolatlan

Az amerikai külügyminiszter szerint országa továbbra is aktív tagja a szövetségnek.

április 3., 14:44

  • Címlapon
Kihívója akadt a Bridgertonnak, most mindenki ezt a sorozatot nézi

Kihívója akadt a Bridgertonnak, most mindenki ezt a sorozatot nézi

Tarol a Netflixen az Ifjú hölgyek kézikönyve.

tegnap, 17:21

  • Címlapon
Megöltek és feldaraboltak egy olasz tudóst Kolumbiában

Megöltek és feldaraboltak egy olasz tudóst Kolumbiában

A 42 éves férfi testrészeit különböző helyeken találták meg.

tegnap, 21:36

  • Külföld
Itt a magyar kormány válasza Trump vámjaira: Tárgyalni kellett volna!

Itt a magyar kormány válasza Trump vámjaira: Tárgyalni kellett volna!

Szijjártó Péter az Európai Bizottságot okolja a történtekért.

április 3., 12:39

  • Külföld
Felszámolták a világ egyik legnagyobb pedofil tartalmú streamingoldalát

Felszámolták a világ egyik legnagyobb pedofil tartalmú streamingoldalát

A Kidflixnek csaknem kétmillió felhasználója volt.

április 3., 13:40