Meghalt Szaparmurat Nyijazov
További Külföld cikkek
- Kövér László elárulta, hogyan segíti Kínát a magyar soros elnökség
- Minden borulhat Izraelben, leváltották a védelmi minisztert a háború közepén
- Célegyenesben Amerika legőrültebb választása, mindenki robbanástól tart
- Nemzetközi akció indult a Netflix ellen, már a cég irodáit is felforgatták
- Csúcsra pörög a diplomácia a Karmelitában, Budapestre érkezik a NATO vezetője
Meghalt Szaparmurat Nyijazov (Saparmurat Niyazov) türkmén elnök csütörtökre virradóan. Az állami televízióban beolvasott rövid közlemény szerint váratlanul megállt a szíve. A tévé hosszan mutatta fekete keretbe tett arcképét és a nemzeti zászlót.
Az államfő 1997-ben jelentős szívműtéten esett át egy németországi klinikán. A múlt hónapban ismerte el először nyilvánosan, hogy szívbeteg.
Nyugodt a helyzet a fővárosban
A helyzet csütörtök reggel nyugodt volt a fővárosban, Asgabatban. Munkások elkezdték leszedni a már kirakott újévi díszeket a közterületeken. A kormány rendkívüli ülést tartott reggel, és az egyik kormányfőhelyettest, Gurbanguly Berdimukhammedovot nevezték ki az elnök temetését szervező bizottság élére, közölte a tévé.
Nyijazovnak nem volt kijelölt utódja. Berdimukhammedov rokona volt állítólag az elnöknek, de ezt hivatalosan soha nem erősítették meg.
Az államfő halála miatt hétnapos gyászt rendeltek el a közép-ázsiai országban. Niyazovot vasárnap az asgabati elnöki palotában ravatalozzák fel, s még aznap eltemetik a 100 millió dollárért emelt családi mauzóleumban, a fővároshoz közeli Kipcsakban.
Az államfő 66 éves volt. 1985-től ő a Türkmén Köztársaság mindenható vezetője, 1985-től 1990-ig a Türkmén Kommunista Párt első titkáraként, 1991-től a független Türkmén Köztársaság elnökeként. Mindemellett a miniszterelnöki posztot is betöltötte. Még legalább 2010-ig ő állt volna az ország élén.
2002-ben meg akarták gyilkolni
Nyijazov ellen 2002. november 25-én merényletet kíséreltek meg. A támadók 2002 novemberében a türkmén fővárosban egy teherautóról automata fegyverekből nyitottak tüzet az elnököt szállító gépkocsioszlopra. Nyijazov azonban sértetlenül élte túl a támadást. Ezután számos ellenzékit és az állítólagos merénylőket is letartóztatták Türkmenisztánban.
Nyijazov egy szovjet árvaházban nőtt fel, miután családtagjai a második világháborúban, illetve az 1948-as asgabati földrengésben életüket veszítették.
A Türkmén Kommunista Párt élére azután került, hogy Mihail Gorbacsov elmozdította elődjét, az 1991-es puccskísérletben mégis a Gorbacsov ellen fellépőket támogatta.
Elképesztő személyi kultusz
Nyijazov magát minden türkmének atyjának kiáltotta ki, legutóbb azzal vétette észre magát, hogy országának a sivatag közepén fekvő mesterséges fővárosába mesterséges folyót építtetett. Később piramist terveztetett magának, miközben a január hónapot róla, az áprilist pedig édesanyjáról nevezték el a közép-ázsiai országban. Egy év, a 2003-as esztendő szintén nevet kapott: az édesanya emlékét őrzi az is.
A Türkménbasi egy jégpalota felhúzását is felvetette korábban, ami a sivatagos országban kissé furcsa ötletnek tűnt. Nyijazov nevezett el magáról kikötőt, meteoritot, repülőteret, több katonai alakulatot, iskolákat és számtalan szoborban örökíttette meg magát az ország különböző helyein.
Az elképesztő személyi kultuszt egy alkalommal megelégelte a Türkménbasi, és ezért a szigorúan cenzúrázott otthoni sajtót arra kérte Minden Türkmének Atyja, hogy "ne istenítse" őt annyira.
Szegény gazdagok
Miközben Türkmenisztán energiahordozókban kifejezetten gazdag (a második legnagyobb földgáztermelő a volt szovjetköztársaságok közül), az ottani állam - élén a néhai Türkmenbasival - azonban nem sokat foglalkozik a szegényekkel. A nyugdíjak például 10 és 90 dollár között mozognak, de még ezt is soknak tartotta idén januárban a Türkménbasi. Nyijazov ezért az év elején leállította a nyugdíjfizetést a jogosultak egyharmadának, százezer embernek, a többi 200 ezernek pedig csak csökkentett összeget folyósítanak. Sőt elrendelte, hogy a nyugdíjasok fizessenek vissza bizonyos összeget az államkincstárnak.
Mindeközben Nyijazov személyes vagyona szépen gyarapodott. Becslések szerint hárommilliárd dollárja volt halála előtt, amelyet egy német bankban helyezett el.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!