Újabb Siemens-vezetőket tartóztattak le
További Külföld cikkek
- Brazil hatóságok szerint a BYD gyárát építő kínai munkások emberkereskedelem áldozatai
- Baljós jelentés látott napvilágot, mutálódott a rettegett influenza
- Hosszú évek után végre pont kerülhet a 28 évvel ezelőtt megölt JonBené Ramsay ügyének végére
- Dél-Koreában tetőfokára hágott a belpolitikai krízis, a megbízott elnököt is felelősségre vonják
- A szemünk előtt hullik darabokra Irán szövetségi rendszere
Müncheni ügyészségi forrásokra hivatkozva a Frankfurter Allgemeine Zeitung csütörtökön egyebek között arról számolt be, hogy az úgynevezett "fekete csatornákon" keresztül, törvénytelenül kifizetett, megvesztegetési pénzek miatt Svájcban és Ausztriában is vizsgálódnak a hatóságok. Csütörtökön még két vezetőt tartóztatott le a német rendőrség, mindkettő vezető beosztású menedzsere volt a cégnek, egyiküket nemrég függesztették fel, a másik ősszel hagyta el a céget.
Korábbi értesülések szerint az elmúlt években a már említett "fekete pénzek" átutalása elsősorban svájci, lichtensteini és osztrák bankszámlákon keresztül történt, és a "kedvezményezett" országok között egyebek mellett Görögország, Olaszország, valamint Nigéria és Szaúd-Arábia is szerepelt. A lista azonban korántsem teljes, és a korábbi gyanú szerint a cég magyar leányvállalata is érintett volt.
Vizsgálati fogság
A müncheni hatóságok közben a hét elején vizsgálati fogsága helyezték Johannes Feldmayert, a nagy tekintélyű, vegyes ipari és elektronikai cég igazgatótanácsának (IT) egyik tagját, és ezáltal első ízben került sor arra, hogy a Siemens vezetőségének egyik aktív tagja ellen is nyomozás indult. Az IT egyik korábbi tagja, Thomas Ganswindt tavaly december óta őrizetben van.
Az ügyészség megerősítette: Feldmayer ellen az a vád, hogy ő - ezúttal nem külföldi cégeket - hanem a munkavállalók képviselőit tömörítő üzemi tanács egyik tanácsadóját igyekezett megvesztegetni, mégpedig 15,5 millió euróval. A tanácsadó azóta szintén vizsgálati fogságban van, de az ügy miatt az IG Metall szakszervezeti szövetség azt fontolgatja, hogy feljelentést tesz a Siemens vezetősége ellen.
Merkel kiáll tanácsadója mellett
Általános vélekedés szerint a Siemens napról-napra szélesedő korrupciós botránya egyre átláthatatlanabbá válik, és mind többen feszegetik az IT elnökének, Klaus Kleinfeldnek a felelősségét. Ugyancsak firtatják a Siemens korábbi vezetőjének, Heinrich von Pierernek a szerepét is, különös tekintettel arra, hogy a korrupciós ügyletek túlnyomóan még abban az időben történtek, amikor még ő volt az IT elnöke. Azóta egyébként a Siemens Felügyelő Tanácsának élén áll, mellesleg Angela Merkel kancellár egyik tanácsadója.
Pierer tagja annak az innovációs tanácsnak, amelyet a kancellár asszony állított fel a kormány ez irányú munkájának támogatására. Az elmúlt napok őt érintő "gyanúsítgatásai" azonban Merkelt is arra késztették, hogy kiálljon tanácsadója mellett, és szóvivője útján tudassa: Pierer "egészen kiváló munkát" végez az innovációs tanácsban.
Az úgynevezett "fekete csatornákon" keresztül az elmúlt mintegy hét évben törvénytelenül kifizetett pénzek nagysága meghaladja a 420 millió eurót. A korrupciós ügylet tavaly novemberi kirobbanásakor még "mindössze" 20 millióról volt szó.