Kostunica: figyelmeztetés a nemzetközi közösségnek
Orvosai vasárnap a hajnali órákig küzdöttek az életéért, de a golyó masszív koponya és agykárosodást okozott. Sztojiljkovics péntek óta kómában feküdt. Vojiszlav Kostunica jugoszláv elnök az öngyilkosságot "tragikus eseményként" jellemezte. A kiadatásokat ellenző jugoszláv elnök szerint ez "figyelmeztetés lehet az állandóan feltételeket állító nemzetközi közösségnek, amely folyton nyomás alatt tart minket".
Sztojiljkovicsot a hágai Nemzetközi Törvényszék Koszovóban 1998-99 folyamán elkövetett emberiség elleni bűntettekkel vádolja. Öngyilkossága előtt a még mindig parlamenti képviselő volt belügyminiszter búcsúlevelet is hagyott, ezt a szélsőjobboldali Szerb Radikális Párt képviselője olvasta fel a parlament előtt - írja a BBC.
Sztojiljkovics: Kostunica szétverte Jugoszláviát
Cselekedetemmel tiltakozásomat fejezem ki ennek a bábtestületnek az összes tagja ellen - írta Sztojiljkovics. Búcsúlevelében a volt belügyminiszter Jugoszlávia szétverésével és a "legnagyobb külső ellenség" támogatásával vádolta Gyingyics szerb kormányfőt és Kostunica jugoszláv elnököt. A hazafiak tudják, hogy álljanak bosszút értem - fejezte be levelét Sztojiljkovics.
Inkább megölik magukat
Sztojiljkovicshoz hasonlóan több háborús bűnös jelezte, hogy inkább, meghall, minthogy a Nemzetközi Törvényszék elé állítsák. Ilyen kijelentést tett Radovan Karadzsics, a bosznia szerb állam egykori elnöke is. Órákkal Sztojiljkovics öngyilkossága után pénteken Madridban felakasztotta magát Miodrag Kovacs, jelenlegi egészségügyi miniszter. A madridi szerb nagykövetség munkatársai szerint Kovacs magánéleti okokból végzett életével - írja a BBC.
Az elfogadott kiadatási törvény egyébként egy, a Szerbiát kormányzó koalíción belül megkötött kompromisszum eredménye. Hatálya csak azokra terjed ki, akiket a hágai Törvényszék már most gyanúsítottként kezel - ez megközelítőleg húsz embert jelent. A törvényt az alsóház kétharmados többséggel fogadta el.