További Külföld cikkek
- Heten adták fel magukat a német rendőrségen a 2023-as antifa támadások miatt
- Egymást marják a nagyhatalmak az örök jég szigetéért
- Szijjártó Péter sokkal szorosabbra fűzné Magyarország és Románia viszonyát
- Botrány Csehországban: a tanítónő fegyverezte le az őt fenyegető diákot egy általános iskolában
- Már készül Románia a májusi elnökválasztásra, megkezdődött a külföldön élők regisztrációja
A város, amelyik nem adta meg magát
Vukovár a háború után |
Horvátországban a mai napig meglehetősen sokan halnak meg aknáktól, a gyilkos szerkezetekből millió szám telepítettek a szerbek, a kivonulás után pedig ,,elfelejtették" a telepítési helyek térképeit átadni. Ha valaki Horvátország ezen részén utazik, feltétlen tartsa be a szabályokat, a betonutat pedig ne hagyja el, még egy kis könnyítés kedvért sem.
A horvát határ átlépése után egy olyan világ tárul az ember szeme elé, amelyet idáig Kusturica filmeken láthatott a nagyérdemű. A határ után rögtön egy olyan benzinkút-komplexum tárul elénk, amelynek egycsillagos moteljében egy hatalmas úszómedence várja a betérőket. Az árak közepesek, a legjobb fizetőeszköz a német márka.
Ebben az országban mindenki építkezik
Hogy éppen Bosznia melyik ,,felségterületű" részen tartózkodunk, azt éppen abból lehet tudni, hogy cirill vagy latin kiírást látni, illetve milyen templom/kolostor/dzsámi áll a városban. Az első szétlőtt házra itt sem kellett sokáig várni, a motel után rögtön találkozhattunk az örök mementóval. A településen majd' mindegyikén van egy-két találatot kapott ház, de ahol véres harcok folytak, ott bizony rendesen romosak az épületek.
Szétlőt városok |
Tuzlában, ahol gombamód szaporodnak a dzsámik, nyugalom van. Amikor török kávét kértem egy bosnyák kávézóban, a pincér szúrósan rám nézett és azt mondta: itt csak "bosanska kafa" létezik. Ennek ellenére a Közel-Kelet muszlim országai tömérdek pénzt fektetnek Boszniába. A rosszmájúak szerint európai hídfőállásaikat építik a muzulmánok. Hogy így van-e, nem tudni, de az biztos, hogy gyönyörű dzsámiat, muszlim oktatási központokat építettek a bosnyákoknak pár év alatt hittestvéreik.
Európa Jeruzsáleme Szarajevó
A szerpentines utakon a bosnyák fővároshoz közeledve - a kihalt, szétlőtt települések mellett - 5 kilométerenként benzinkút és étterem követi egymást. Pottyantós illemhely és báránysütés - elengedhetetlen összképe az utazónak. A hegyek közül előbukkanó Szarajevóban szembetűnik a sírok sokasága. Sírhantok a lakótelepen, az Olimpiai park mellett, mindenütt.
Szarajevó távolról |
A legnagyobb meglepetés akkor ért, amikor a kávézó, ahol az igazan finom szarajevói sört fogyasztottam, egy híres szerb zenész repertoárját bömbölte. Rambo Amadeust szeretik itt, hiszen, amikor Szarajevót lőtték a szerbek, ő többször is félbehagyta a koncertet Szerbiában.
Ahogy haladunk kifelé a városból, egy teljesen szétlőtt lakótelep mellett áll meg az autóbusz. Van, ahol a fél ház hiányzik, van amelyiknél "csak" a fél emelet, durva és hegyes vascsonkok meredeznek az épületből, mintha ők tanúskodnának arról, milyen szenvedésben volt része ennek a városnak. A szerbeknek könnyű célpont volt a völgyben fekvő várost lőni.
A városban leginkább bosnyákok laknak, egy-két rész horvát és egy nagyon kis kertvárosi rész az ahol a szerbek élnek többségben. Ha lassan is de gyógyulnak a sebek Szarajevóban, de generációknak kell meg felnőnie, hogy a szembenálló felek tényleg kezet rázhassanak.
Egyike a legszebb tájaknak mégis pokol itt élni
Mosztar az utolsó állomás, az a város ahol a mai napig nincs béke a bosnyákok és horvátok között. A Neretva mentén közeledünk a városhoz. Az egymástól 500 méterre fekvő települések ellenségek. Ahol a sakktáblás horvát zászló lobog, ott nincs helye a másik falubeli muszlimnak és fordítva. A Tudjman-érában támogatott hercegovinai horvátok azóta sem tettek le elszakadási törekvésükről. A külföldről pénzelt bosnyákok pedig egy centit sem engednek a földjükből. A nemzetközi politikai elit pedig azóta sem vágta el a Gordiuszi csomót.
Mosztar az a város ahol a mai napig nincs béke a bosnyákok és horvátok között |
A város egyik kimagasló helyén egy hatalmas kereszt, ez a horvátok lakta rész, vele szembe tucatnyi muszlim imaház tornyosul. Az út egyik szélén muszlim temető, a másikon katolikus. A városban nincs olyan pont, ahonnan ne lehetne valamelyik sírhelyre rálátni, a házak állapota a második világháborús filmeket idéz, a város rendjére spanyol békefenntartók próbálnak vigyázni.
Nem vagyok katonai szakértő, de a háború kitörése előtt vegyesen lakott városban mára nem látható határvonalak alakultak ki. Az utcai harcok nyomai a város részévé váltak és beivódtak örökre az itt élők lelkébe.