Irak török offenzívától tart
További Külföld cikkek
- Bűnösnek vallotta magát egy jakuzavezér nukleáris anyagok csempészésében
- Ausztria megkezdheti felkészülését első szélsőjobboldali kancellárjára
- Saját húga vádolta meg szexuális erőszakkal az OpenAI vezetőjét
- Eltűnt egy kisrepülőgép Kolumbiában
- Már Hollywoodot ostromolják a lángok, Anthony Hopkins villája is leégett
Törökország 140 ezer talpig felfegyverzett katonát sorakoztatott fel Irak határa mentén, állította hétfőn az iraki külügyminiszter. Hosjar Zebari bagdadi sajtókonferenciáján számolt az Irak északi határának túloldalán tapasztalható nagyarányú mozgósításról. A török haderővel kapcsolatos adatokban külügyminiszter az iraki biztonsági szervek és titkosszolgálatok jelentéseire hivatkozott.
"Ellenzünk minden olyan katonai beavatkozást vagy erőszakot, ami megsértené Irak függetlenségét" - mondta zebari. Eddig még nem történt katonai behatolás Irak területére, csak pár török kémrepülőgépet és szórványos tüzérségi aktivitás figyeltek meg, tette hozzá a miniszter. A török hadsereg illetékesei egyelőre nem kommentálták az iraki értesülést, jelentette az Associated Press.
Zebari, aki maga is kurd származású, kijelentette: Irak megérti Törökország jogos félelmeit, és kész a párbeszédre, mert szerinte a probléma tárgyalásos úton megoldható. "Senki nem akar még egy katonai konfliktust a régióban" - hangoztatta az iraki külügyminiszter, aki szerint a legjobb az lenne, ha Törökország visszavonná csapatait a határról. A rendezés megoldására a legalkalmasabbnak a közös iraki-amerikai-török biztonsági bizottságot nevezte az iraki külügyminiszter, hozzátéve: kormánya kész a bizottság munkájának helyet biztosítani Bagdadban.
Washington óva intette Törökországot attól, hogy katonai egységeket küldjön a kurdok lakta észak-iraki területre. "Az Egyesült Államok ugyan osztja Törökország aggodalmát a kurd szeparatisták (PKK) akcióival összefüggésben, azonban fontos, hogy Ankara tiszteletben tartsa Irak belső állami szuverenitását" - jelentette ki hétfőn a Fehér Ház szóvivője, Tony Snow. "Az Egyesült Államok azt akarja, hogy a probléma olyan megoldást nyerjen, amelynek során Törökországnak nem kell foglalkoznia a PKK terroristáival. Ankara, Bagdad és Washington együtt dolgozik azon, hogy elűzze a terroristákat" - közölte Gordon Johndroe, az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője.
Abdullah Gul török külügyminiszter múlt hét pénteken megerősítette, hogy a részletes iraki behatolási tervek már készen vannak. A török hadsereg korábban többször is sürgette az ankarai kormányt: engedélyezze a behatolást a főleg kurdok lakta észak-iraki területre, megakadályozandó a törökországi kurd harcosokat abban, hogy e területet törökországi célpontok elleni támadások bázisául használják. A határon túlról indított akciókért Ankara a Kurdisztáni Munkáspártot (PKK) teszi felelőssé.
Az 1984-ben kezdődött fegyveres harcban, amelynek célja önálló kurd állam létrehozása Törökország délkeleti részén, eddig több mint 30 ezren haltak meg. A török hadsereg időnként tüzérségi támadásokat indít a PKK iraki állásai ellen, máskor pedig kisebb rajtaütéseket hajt végre a határövezetben.
Az Egyesült Államok, bár a PKK-t a terrorista szervezetek közé sorolja, attól tart, hogy egy Észak-Irak elleni nagyobb méretű török katonai akció feldühítené a vele szövetséges iraki kurdokat, miáltal tovább szélesedne a konfliktus a háború sújtotta ország e viszonylag nyugalmas térségében.