Bush visszavette a vezetést
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Bizonytalanokat állított maga mellé
Bush a legnagyobb javulást a biztos szavazók hat százalékát kitevő bizonytalanok, azaz az egyik jelölt mellett sem elkötelezett, de részvételét biztosra ígérő választók körében érte el. A korábbi mérésekben a csoport tizennyolc százaléka támogatta Bush újraválasztását, arányuk most huszonöt százalékra nőtt.
Bush legnagyobb előnye azonban hívei szavazási fegyelmében van, a Zogby mérései szerint a republikánus hívek nyolcvankilenc százaléka elkötelezett Bush-párti. Kerryt csak a demokraták hetvenkilenc százaléka támogatja. A közvélemény-kutató szerint Kerry párthívei meggyőzésével teheti a legtöbbet novemberi sikeréért.
Fordulat
A Zogby felmérése úgynevezett követőmérés, azaz három nap eredményeit összegzi. A tendenciák követésére kiválóan alkalmas módszer jelentős Bush-előretörést mutat, a vita előtti nap még Kerry két százalékpontos - a hibahatáron belüli - előnyét mutatta a mérés, a vita napján már Bush vezetett a statisztikai hibahatáron belül, egy százalékponttal. A csütörtöki előretörés, a kitörés a döntetlenből így drasztikus változást mutat az amerikai közvéleményben.
Izgalmasan alakul az államonkénti verseny is. Három napja Kerry több helyen is előretört, az elmúlt két napban azonban Bush javított helyzetén. Legnagyobb sikereként kiegyenlített a stabilan demokratának számító, tizenöt elektori szavazatot adó New Jersey-ben, ahogy ismét döntetlenre hozta a három napja Kerry oldalára álló Minnesotát és az eddig inkább Kerry felé hajló Wisconsint is. Összességében azonban Kerry nagyot javított legutóbbi összegzésünk óta.
|